Orion повернувся на Землю

Капсула екіпажа космічного корабля Orion успішно приводнилася в Тихому океані, завершивши 26-денну місію Artemis I. Під час неї NASA провела всебічні випробування апарата, який мав відіграти ключову роль у поверненні людей на Місяць.

Приводнення капсули космічного корабля Orion. Джерело: NASA

Хід місії Artemis I

Orion був запущений надважкою ракетою SLS 16 листопада. Через п’ять днів корабель облетів Місяць і виконав маневр, який спрямував його на далеку ретроградну орбіту (ДРО). Фахівці NASA вибрали її через стабільність. Космічні апарати, що знаходяться на ній, «балансуються» гравітаційними тяжіннями Землі та Місяця, що дозволяє знизити витрату палива.

Космічний корабель Orion на тлі Землі та Місяця. Джерело: NASA

Загалом Orion провів на ДРО п’ять днів. Фахівці NASA провели комплексне тестування та випробування всіх систем корабля. Попри кілька технічних неполадок, загалом поведінка Orion перевершила очікування інженерів. Також варто зазначити, що під час польоту корабель відійшов від Землі на дистанцію у 430 тисяч кілометрів, оновивши рекорд місії Apolllo 13.

1 грудня Orion залишив ДРО та знову попрямував до Місяця. 5 грудня він здійснив новий близький проліт супутника. Виконаний, під час цієї стадії, маневр, направив корабель до нашої планети.

Капсула космічного корабля Orion після приводнення. Джерело: NASA

Orion досяг Землі 11 грудня. Незадовго до повернення від нього відокремився, побудований ESA, службовий модуль. У момент входу в атмосферу капсула екіпажа Orion розігрілася до температури, що досягала 2800 °C. Теплозахист корабля успішно впорався із цим випробуванням. Його капсула успішно приводнилася в Тихий океан. За цікавим збігом це сталося в день п’ятдесятих роковин посадки Apollo 17 — на цей час останньої в історії пілотованої місячної експедиції.

Повернення людей на Місяць

Найближчими днями капсула Orion буде доставлена на сушу, після чого її переправлять на територію Космічного центру ім. Кеннеді. Після цього фахівці розпочнуть вивчення її зовнішнього стану, а також аналізу даних, зібраних встановленими в ній приладами. Вони вимірювали рівень випромінювання та перевантажень, який зазнав би екіпаж.

Капсула космічного корабля Orion після приводнення. Джерело: NASA

Наразі, наступна місія за програмою Artemis запланована на травень 2024 року. Під час неї Orion із чотирма астронавтами (троє представлятимуть NASA, четвертий — Канадське космічне агентство) облетять Місяць за траєкторією вільного повернення та повернуться на Землю.

Повернення людей на Місяць має відбутися під час місії Artemis III, яка передбачає висадку двох людей на південний полюс Місяця. Поки що вона запланована на 2025 рік, проте, швидше за все, ця дата ще зміниться. Все буде залежати від швидкості робіт зі створення космічного корабля Starship HLS, на який покладено це завдання.

Ви також можете почитати основні причини, що призвели до перенесення місії Artemis II на 2024 рік.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада