Орбітальний балет: японський супутник облетів космічне сміття

Компанія Astroscale опублікувала кілька відео, зроблених її супутником ADRAS-J. Вони демонструють операцію з обльоту космічного сміття.

Супутник ADRAS-J побудований Astroscale на замовлення JAXA. Він був виведений на орбіту в лютому 2024 року. Головним завданням 150-кілограмового апарата є демонстрація можливості видалення великих фрагментів космічного сміття з орбіти. Як об’єкт для демонстрації обрали верхній ступінь ракети H-2A, який перебуває на орбіті з 2009 року. Його довжина становить 11 метрів, діаметр — 4 метри, маса — близько 3 тонн.

Після запуску ADRAS-J почав маневрувати в напрямку орбіти ступеня, використовуючи дані GPS і наземних спостережень. До травня він наблизився до неї на відстань у 50 метрів. Після цього інженери розпочали наступну фазу місії. В її межах ADRAS-J має облетіти ступінь і зібрати максимум інформації про його структурний стан та особливості руху.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Перша спроба облетіти ступінь завершилася невдачею. Коли супутник пройшов приблизно третину шляху, бортова система запобігання зіткненням перервала операцію через аномалії в роботі системи орієнтації.

15 липня в Astroscale повторили спробу. Цього разу все пройшло набагато успішніше. ADRAS-J двічі облетів ступінь, тримаючись на відстані 50 метрів від неї. Операція здійснювалася в повністю автономному режимі з використанням лідара, датчиків виявлення світла, а також спеціально розроблених програмних алгоритмів для вирівнювання та управління.

Зібрані під час обльотів дані знадобляться Astroscale для підготовки наступного етапу місії. Під час нього до ступеня буде відправлено спеціалізований космічний апарат-прибиральник, який спробує звести його з орбіти.

За матеріалами Astroscale

Новини інших медіа
ESA розпочала створення революційної місії з пошуку гравітаційних хвиль
Вчені виявили над Антарктидою нейтринні аномалії
Falcon 9 створила примарну «медузу» у небі над США
Китай випробував систему порятунку екіпажу з місячного корабля
Найпотужніше світло у Всесвіті: астрономи побачили, як чорні діри «запалили» перші галактики
Тріумф астрономів: знайдено половину «зниклої» баріонної матерії Всесвіту
Підробка: конспірологи звинуватили Китай у фальсифікації космічної станції «Тяньгун»
Штучне сонячне затемнення в космосі: місія Proba-3 надіслала перший знімок
GIRO: мікрозонд NASA для гравітаційної томографії
Який телескоп зможе побачити Космічний світанок