«Орбітальний танець» двох супутників Нептуна

Наяда і Таласса є двома внутрішніми супутниками Нептуна. Вони були ідентифіковані на знімках, зроблених апаратом Voyager 2 у 1989 році. Нам відомо не так вже й багато про цю пару. Місяці мають неправильну форму, їхня довжина вздовж найбільшої осі становить близько 100 км.

Наяда (1989 N6) і Таласса (1989 N5) на знімку Voyager 2. Джерело: NASA/JPL

Група дослідників з Лабораторії реактивного руху (JPL NASA) зацікавилася Наядою і Талассою через близькість їхніх орбіт. Під час серії спостережень вчені вивчили орбітальну динаміку місяців і виявили, що вони постійно виконують якийсь комплекс рухів, який можна назвати «танцем уникнення».

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 (181) 2020

До товару

Наяда робить один оберт навколо Нептуна за 7 годин. Талассі потрібно на це 7,5 годин. Формально мінімальна відстань між їхніми орбітами становить лише 1850 км. Однак у реальності місяці ніколи не зближуються на таку дистанцію. Площини їхніх орбіт нахилені одна до одної приблизно на 5°. При погляді збоку здається, що супутники рухаються хвилеподібними траєкторіями. У результаті, коли настає момент чергової зустрічі, Наяда «ухиляється» від Таласси і реальна дистанція між ними не перевищує 3450 км. У момент такого зближення спостерігач, який перебуває на поверхні Таласси, побачив би, як її «сусідка» виписує на небі складну криву, проходячи двічі зверху, а потім двічі знизу.

Попри всю незвичність такого «танцю», він допомагає місяцям підтримувати стабільність орбіт. На думку астрономів, найімовірніше, Наяда і Таласса утворилися з уламків, що залишилися після руйнування початкового супутникового сімейства Нептуна. Воно було викликане гравітаційним захопленням Тритона, який, як вважається, раніше був об’єктом пояса Койпера.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів