Обтічник японської ракети зруйнувався на орбіті

3 липня на навколоземній орбіті сталася руйнація об’єкта, залишеного після пуску японської ракети HII-A. Подія призвела до утворення щонайменше 23 фрагментів, які можна відстежити за допомогою наземних засобів. Про це йдеться у повідомленні, опублікованому 18-ю ескадрильєю контролю космічного простору Космічних сил США.

Схема пуску ракети HII-A

Ракета HII-A була пущена у жовтні 2018 року під час місії F40 з метою виведення у космос шести космічних апаратів. Оскільки їх потрібно вивести на дві різні орбіти, на HII-A використовувався складовий головний обтічник.

Пуски HII-A з використанням складового обтічника відбуваються у такий спосіб. Коли ракета ще перебуває на суборбітальній траєкторії, відбувається скидання верхнього головного обтічника (його стулки входять в атмосферу та падають в океан). Потім після виходу на цільову орбіту відокремлюється перший (верхній) космічний апарат. Після цього скидається триелементний нижній головний обтічник, який складається з конічної частини з адаптером та двох бічних секцій. Оскільки на цей момент ракета вже рухається з першою космічною швидкістю, вони залишаються на навколоземній орбіті.

Схема пуску ракети HII-А з використанням головного складного обтічника. Джерело: Mitsubishi Heavy Industries

Далі відбувається повторне включення верхнього ступеня для переходу на наступну орбіту. Після цього від HII-A відокремлюється друга частина корисного навантаження. Відпрацьований верхній ступінь, також залишається на орбіті.

Низка орбітальних руйнувань

Після місії F40 на орбіті залишилося чотири фрагменти самої ракети: верхній ступінь, адаптер та дві бічні секції обтічника. Вже 6 лютого 2019 року засоби стеження зафіксували руйнування верхнього ступеня, що супроводжувалося утворенням щонайменше п’яти уламків. Такі інциденти, як правило, пов’язані з вибухом парів палива, залишених у баках.

Пуск ракети HII-А. Джерело: Mitsubishi Heavy Industries

Потім 12 липня 2020 року сталося раптове руйнування однієї з залишених на орбіті секцій головного обтічника H-IIA, що призвело до утворення понад 80 уламків. Оскільки обтічник не має здатних вибухнути паливних баків, ця подія здивувала багатьох експертів. Була висунута версія, що обтічник зіткнувся з якимось іншим об’єктом.

3 липня 2022 року на орбіті зруйнувався ще один фрагмент адаптера HII-A, це знову порушило питання про причини подій, які відбуваються. Безумовно, другий обтічник також міг зіткнутися з якимось фрагментом космічного сміття. Тоді перед нами приклад незвичайного збігу. Водночас цілком можливо, що низка руйнувань пов’язана з конструктивними особливостями самого обтічника. У такому разі ми можемо побачити повторення таких подій із фрагментами, залишеними від інших пусків ракети HII-А.

Ви також можете почитати про те, як супутник ESA в останній момент ухилився від космічного сміття.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Погляд з безмежності: як самотній астронавт Apollo 15 побачив Землю по-новому
Планета у подвійній системі допоможе розгадати загадку червоних карликів
Нова теорія про гравітацію без маси: знайдена альтернатива темній матерії 
Вийшла безплатна ознайомча версія українського дизельпанку про галичан у космосі Sand
З першого разу: вежа Mechazilla успішно зловила прискорювач Super Heavy
Спіймай мене, якщо зможеш: пряма трансляція п’ятого польоту Starship
У розв’язанні задачі трьох тіл знайшли «острови стабільності»
Вчені відтворили звук магнітного перевороту Землі 41 000 років тому
Де позаземні цивілізації у Всесвіті: вчені висловили тривожне припущення
Виявлена ключова причина перетворення Марса на мертву пустелю