Обсерваторія WM Keck побачила танок екзопланет навколо зорі: відео

В останні роки ми багато дізналися про екзопланети, що розташовані за межами Сонячної системи. NASA підтвердила наявність понад 5000 далеких світів. Але планети, що обертаються навколо зорі HR 8799, досить особливі. Нове сповільнене відео показує, як вони рухались упродовж 12 років.

Слабкі краплі світла — це екзопланети, що обертаються навколо зорі HR 8799. Авторство: WM Keck

У 2008 році HR 8799 стала першою системою, в якій вдалося розгледіти екзопланети. Відтоді астрофізик Північно-Західного університету Джейсон Ванг використовує обсерваторію WM Keck на Гаваях для їхнього моніторингу. Ось звідки беруться зображення для сповільненої зйомки. Праця вченого дозволяє простежити за десятиліттям руху планет HR 8799 усього за кілька секунд.

Щоб краще розгледіти планети, зорю у центрі навмисно прикрили. Потім відео було оброблено так, щоб сфокусуватись на екзопланетах та згладити їхній рух. «Немає нічого наукового від перегляду орбітальних систем у сповільненому відео, але це допомагає глядачам зрозуміти та оцінити те, що ми вивчаємо», — пояснює Джейсон Ванг.

500 років для повного оберту

HR 8799 розташована на відстані трохи більше 133 світлових років від нас у сузір’ї Пегаса. За космічними мірками це майже поруч. Зоря є молодшою за наше Сонце, а її планети — масивні газові гіганти, більші за Юпітер. Обертаються вони навколо материнського світила на дуже великій відстані. Найближчій до зорі планеті необхідно 45 років, щоб зробити повний оберт навколо неї, а найдальшій — майже 500.

Найближча до зорі планета HR 8799 e має вік приблизно 30 млн років та вагу в 5—10 юпітеріанських. Вивчивши спектр екзопланети, астрономи встановили, що її газова оболонка містить набагато більше окису вуглецю (CO), ніж метану. Через це на ній утворився потужний парниковий ефект, що розігрів її майже до 1000°C.

Пройдіть тест, щоб перевірити, що ви знаєте про екзопланети.

За матеріалами Science.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine