На краю пустелі Атакама, за 600 км на північ від Сантьяго, на висоті 2400 метрів розташоване, на вигляд невелике, селище в пустелі. Це обсерваторія Ла-Сілья — перший об’єкт Європейської Південної обсерваторії (ESO) у Чилі.
На знімку можна побачити цілу низку встановлених у Ла-Сілья астрономічних інструментів, до яких входять 3,6-метровий телескоп та Телескоп Нової Технології ESO (NTT). На знімок також потрапили кілька національних телескопів, на кшталт ExTrA та Данського 1,54-метровий телескоп.
3,6-метровий телескоп почав працювати в 1977 році як флагманський інструмент Ла-Сілья. З того часу він неодноразово модернізувався та отримував нове обладнання. Одним з найважливіших апгрейдів є встановлення приймача HARPS. Це високоточний спектрограф, призначений для пошуку екзопланет шляхом променевих швидкостей. Саме він допоміг знайти кам’янисту планету земної маси, яка обертається навколо найближчої до Сонця зорі, Проксима Центавра.
Введений в дію у 1989 році, NTT став ключовою віхою на шляху створення сучасних обсерваторій, оснащених системою активної оптики. Суть технології полягає у зміні форми дзеркала телескопа з метою компенсації спотворень, спричинених його вагою. NTT став першим в історія телескопом, у якому подібні корекції здійснювалися в реальному часі під час спостережень.
Для роботи Ла-Сілья потрібна енергія. За неї відповідає фотоенергетична установка потужністю 1,7 мегавата. Енергія виробляється масивом сонячних батарей, який розкинувся більш ніж на 100 тисяч м2 пустелею Атакама.
За матеріалами https://www.eso.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine