Обсерваторія Fermi показала Всесвіт очима інопланетян

Всесвіт наповнений світлом. Але людське око вловлює лише крихітний діапазон довжин хвиль спектра, тому вся краса всесвітнього високо- та низькоенергетичного випромінювання для нас недоступна неозброєним оком. На щастя, ми створили інструменти, які дозволяють побачити невидимі промені. Один із таких приладів має космічний гамма-телескоп NASA Fermi — обсерваторія, що розташована на низькій навколоземній орбіті та спостерігає за гамма-променями, світла найвищої енергії у Всесвіті.

Fermi
Завдяки такій анімації ми маємо змогу побачити Всесвіт таким, яким, можливо, його бачать величезні очі інопланетян. Анімація: NASA

Fermi постійно стежить за всім небом, спостерігаючи за джерелами гамма-випромінювання та за тим, як вони змінюються з часом. Його спостереження дозволяють астрономам створювати та оновлювати карту джерел гамма-випромінювання. Завдяки Fermi була створена анімація, яка показує гамма-випромінювання від 1525 джерел, представлених пульсуючими фіолетовими колами, зібраних у період з лютого 2022-го по лютий 2023 року. Причому кожен кадр відображає три дні спостережень. Чим більше коло, тим яскравіше гамма-випромінювання. Жовте коло представляє видимий шлях Сонця по небу за цей період часу. Площина Чумацького Шляху на анімації позначена жовтогарячою смугою, що тягнеться через центр зображення. У ній теж присутнє гамма-випромінювання — яскравіший колір означає потужніше світіння.

Більшість випромінювання походить від типу галактик, відомих як блазари. Це підгрупа квазарових галактик. Квазар — це галактика з надзвичайно активним ядром. Надмасивна чорна діра поглинає речовину з величезною швидкістю. Цей матеріал настільки нагрівається навколо надмасивної чорної діри, що випромінює найяскравіше світло у Всесвіті.

Деякі з цих квазарів випускають струмені плазми з галактичного ядра. Коли чорна діра живиться, частина матеріалу, що обертається навколо неї, відхиляється та прискорюється вздовж ліній магнітного поля за межами горизонту подій. Коли він досягає полюсів, цей матеріал «вистрілює» в космос на швидкостях, що наближаються до світлової. Блазар — це квазар, струмінь якого спрямований на Землю або майже на неї. Завдяки такій орієнтації світло стає ще яскравішим по всьому спектру. Блазари є відомими джерелами гамма-випромінювання, але їхнє світло коливається на досить коротких часових шкалах.

Раніше ми повідомляли про те, як блазар виявився джерелом нейтрино високих енергій.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine