Обсерваторія Аресібо повністю зруйнувалася

Сьогодні дуже сумна новина прийшла з карибського острова Пуерто-Ріко. За повідомленнями співробітників обсерваторії Аресібо, на 305-метрову чашу рефлектора обвалилася 900-тонна підвісна платформа з приймальним обладнанням і опромінювачем. Це призвело до повного знищення знаменитого радіотелескопа.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Руйнування обсерваторії Аресібо. Джерело: Deborah Martorell

Проблеми Аресібо почалися в серпні, коли обірвався один із допоміжних тросів, який використовувався для підтримки платформи. Це спричинило пошкодження чаші рефлектора. Національний науковий фонд (National Science Foundation — NSF), що керує обсерваторією, планував провести ремонтні роботи. Але, на жаль, 6 листопада стався розрив одного з основних тросів, закріплених на тій же вежі. Експертиза, проведена після цього, показала, що конструкція телескопа нестабільна і може зруйнуватися в будь-який момент, а ремонт неможливо провести без ризику для життя робітників.

Тому керівництво NSF прийняло рішення розпочати демонтаж телескопа. Це збиралися зробити шляхом контрольованого підриву, що дозволило би зберегти певну частину комплексу — наприклад, лідар, який використовувався для атмосферних досліджень, а також інформаційний центр для відвідувачів. Але у підсумку платформа впала без стороннього впливу.

Обсерваторія Аресібо була введена в експлуатацію в 1963 році. Саме вона відправла в космос відоме послання для представників інопланетних цивілізацій. Комплекс можна побачити в ряді відомих фільмів — таких, як «Золоте око» і «Контакт». Навіть після запуску 500-метрового китайського рефлектора FAST у 2016 році деякі характеристики Аресібо так і не були перевершені.

Втрата Аресібо, безумовно, стала великим ударом — не лише для професійних астрономів, але і для багатьох простих людей, які просто цікавляться космосом. Обсерваторія здавна була символом сучасної науки і нашого бажання розкрити таємниці Всесвіту.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів