Новий радарний супутник надасть Україні безперебійний доступ до даних за будь-якої погоди

Технології супутника ICEYE дозволять робити знімки території України попри хмарність, дощ, сніг, туман, задимленість або нічний час. Компанія володіє понад 18 супутниками, які пролітаючи над Україною, можуть сукупно робити близько 36 знімків на добу.

Фото: ICEYE

«Цей договір — серйозний крок у забезпеченні критичних потреб Українського уряду в даних спостереження і суттєва допомога нашим Збройним силам за кошти, які зібрали українці. Хочу подякувати людині, завдяки якій ми вийшли на максимальне порозуміння із компанією-продавцем і здійснили цей проект. Я говорю про українця, гуру космічної галузі Макса Полякова. Завдяки йому та його команді ми змогли виконати цей проєкт тихо, швидко і компетентно», — розповів Сергій Притула, засновник Благодійного Фонду Сергія Притули.

«Завдяки купівлі супутника ICEYE українські супутникові можливості посилюються: у комбінації з оптичним супутником GEOSAT 2 наша країна отримує перевагу в аналітиці космічних даних. Таке поєднання технологічних засобів із можливостями професійної аналітики є кроком до технологізації не лише обороноздатності України, але і відновлення економіки після Перемоги», — прокоментував угоду підприємець у галізу космічних та ІТ-технологій, засновник EOS Data Analytics, меценат Макс Поляков. «Вітаю український народ, який разом з фондом Сергія Притули прямує у технологічне майбутнє», — додав він.

Знімки з SAR-супутників створюються за допомогою радіохвиль, які посилаються з супутника на Землю, відбиваються від поверхні та повертаються до датчиків на супутнику. Радарні супутники, на відміну від оптичних, самі «підсвічують» об’єкти радіохвилями, тому не залежать від погодних умов. Залежно від матеріалу поверхні, об’єкти по-різному відбиватимуть одну і ту ж радіохвилю. Завдяки цій різниці певні об’єкти на знімках виходять світлішими, а інші — темнішими.

Для аналізу знімків, отриманих з SAR-супутників, критичною умовою є наявність фахівців, які мають досвід роботи саме з цим видом зображень. Таких фахівців не так багато в усьому світі, але в Україні вони є, і вони продовжують розвивати свою експертизу. Процес справді повністю відрізняється від аналізу зображень, отриманих з оптичних супутників, та здійснюється фактично «вручну», очима фахівця. Такий фахівець має напрацювати специфічний «SAR-зір», адже зображення з SAR-супутника — це графічна інтерпретація відбитих радіохвиль, що має іншу фізику процесу, не таку, як при «звичайних» оптичних зображеннях. Натомість для обробки великого масиву даних із оптичних супутників, окрім людського ресурсу, використовуються технології AI та нейронні мережі.

«Угода між ICEYE та Благодійним Фондом Сергія Притули є важливим кроком для підсилення космічних можливостей України. По-перше, лише обмежена кількість країн має у своєму розпорядженні SAR-супутники, завдяки чому Україна отримує конкурентну перевагу в отриманні даних. Їх Україна отримуватиме в режимі, наближеному до реального часу, завдяки чому час від замовлення до отримання даних скоротиться до годин. По-друге, супутник вже перебуває на орбіті, тобто не потрібно чекати на його запуск, а знімки відразу аналізуються та використовуються за призначенням. По-третє, Україна отримуватиме знімки весь час, поки супутник продовжуватиме працювати», — розповів подробиці угоди керівник напрямку EOS SAR в EOS Data Analytics Нік Ковальський.  

Технічні характеристики супутника ICEYE

Володіння супутником компанії ICEYE дозволяє Україні отримувати ексклюзивні знімки безперервно, гарантовано та у режимі 24/7 за будь-яких погодних умов.

Порівняння знімка супутника Sentinel-2 та супутника ICEYE. Джерело: ECEYE

Згідно з угодою, українська сторона отримує і супутник, і доступ до бази даних сузір’я супутників.

Коли спливе оплачений термін доступу до бази даних, указаний супутник залишиться у повній власності України — аж до закінчення терміну його функціонування на орбіті.

Придбаний супутник працює над територією України виключно для досягнення цілей і виконання задач українських Збройних Сил. В той час, коли супутник не знаходиться над територією України, ми можемо отримувати дані завдяки доступу до супутникового сузір’я SAR компанії ICEYE. Доступ є гарантованим.

Згідно з угодою, супутник застрахований і прогарантований компанією ICEYE. У разі технічної несправності компанія-продавець зобов’язується надати українській стороні ідентичний апарат.

Технологія SAR дозволяє робити знімки як удень, так і вночі, при хмарності (що актуально для нашої країни у міжсезоння та взимку, адже в Україні може бути до 20 похмурих днів на місяць, іноді періоди хмарності розтягуються на понад 2 тижні), при туманах та інших погодних явищах. Радіохвилі таких супутників здатні пробиватися також крізь дим і попіл. Таким чином, супутник може надавати знімки цілодобово.

Супутникові знімки території нашої країни отримує лише українська сторона як власник супутника, тому доступ є ексклюзивним.

Періодичність прольотів

Супутник пролітає над нашою територією двічі на добу.

В інший час Україна має можливість отримувати знімки з інших SAR-супутників сузір’я ICEYE, що також кожен день літають над Україною. Таким чином забезпечується безперервність отримання даних.

Роздільна здатність

Від 0,5 м до 1 м залежно від площі охоплення знімка.

Орбіта

Супутник працює на сонячно-синхронній орбіті. За 24 години він робить 15 обертів навколо Землі, рухаючись зі швидкістю 7,5 км/с. Супутник знаходиться на висоті 500-600 км над поверхнею Землі.

Характеристики знімків

Один знімок може охоплювати площу до 225 км².

Швидкість отримання даних

Іноземні партнери дійсно забезпечують Україну супутниковими знімками, але зазвичай зі значною затримкою.

Завдяки тому, що Україна викупила супутник, процес передачі даних від моменту знімка до моменту отримання його безпосередньо військовими підрозділами скорочується до кількох годин. За умов війни велика швидкість отримання інформації — це суттєва перевага.

Довідково

Макс Поляков — міжнародний підприємець у сфері космічних технологій та IT, доктор економічних наук і громадський діяч. Керуючий партнер інвестиційного фонду Noosphere Ventures, а також засновник компаній Firefly Aerospace, EOS Data Analytics, SETS, Renatus, Maxpay та інших. Ідейний засновник ГО «Асоціація Ноосфера». Макс Поляков народився у Запоріжжі, Україна.

За свою підприємницьку діяльність він отримав низку нагород: «Ernst & Young Підприємець року» у 2009 році; Почесний кавалер Міжнародної Авіаційної Федерації (FAI) у 2017 році; «Людина року в Україні» у 2019 році.

https://www.facebook.com/max.polyakov.756

www.maxpolyakov.com

EOS Data Analytics (www.eos.com) — частина інвестиційного портфоліо Noosphere Ventures — надійний глобальний постачальник супутникової аналітики на основі штучного інтелекту. Технології компанії охоплюють використання дистанційного зондування Землі для прийняття обдуманих рішень у сферах сільського господарства, видобутку корисних копалин, нафти, безпеки та оборони, а також інших сферах.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада