Нова чорна діра виявилася частиною зруйнованого зоряного скупчення

Нещодавно відкрита чорна діра Gaia BH3 є частиною подвійної системи, що розташована в гало Чумацького Шляху. Вчені дослідили її хімічний склад та орбіту і встановили, що вона є частиною зруйнованого зоряного скупчення ED-2.

Чорна діра Gaia BH3
Чорна діра Gaia BH3. Джерело: vajiramandravi.com

Чорна діра Gaia BH3

У квітні 2024 року вчені повідомили про відкриття чорної діри Gaia BH3. Вона є найважчою у Галактиці, якщо не рахувати надмасивного монстра Стрілець А*, що знаходиться в її центрі. Однак майже одразу після цього науковці з’ясували про неї нові цікаві подробиці, які дозволяють краще зрозуміти її походження.

Свою назву Gaia BH3 отримала на честь космічного телескопа Gaia, за допомогою якого вона й була відкрита. Маса об’єкта в 33 рази перевищує сонячну. Він розташований у гало — розрідженій сферичній оболонці Чумацького Шляху, що оточує його диск. Відстань до неї складає 1900 світлових років.

Вчені встановили, що Gaia BH3 є частиною подвійної системи. Другим компонентом є стара зоря, що обертається навколо чорної діри по достатньо широкій орбіті з періодом 11,6 року. Це світило надзвичайно роздуте. Його маса складає лише 76 відсотків маси Сонця, але за діаметром воно переважає його у п’ять разів.

Скупчення ED-2

Саме компаньйон чорної діри дозволив трохи розібратися в її походженні. Вчені визначили його хімічний склад. Зокрема, металічність виявилася рівною −2,56. На основі цього науковці зробили припущення, що подвійна система, до якої входить Gaia BH3, є частиною зоряного потоку ED-2.

Колись дуже давно це було невелике зоряне скупчення. Воно оберталося навколо центру Чумацького Шляху як одне ціле, проте з часом зорі настільки розсіялися, що вже не утворюють гравітаційно зв’язану систему. І тільки схожі орбіти та хімічний склад нагадують, що вони колись були одним цілим.

Астрономи перевірили не тільки металічність компаньйона Gaia BH3, а й співвідношення у його хімічному складі магнію, європію та барію до заліза. Цей показник підтверджує, що він справді є частиною зруйнованого зоряного скупчення ED-2.

Дослідження показують, що вік ED-2 перевищує 13 млрд років, тобто воно набагато старше за Сонячну систему. На самому початку воно мало масу близько 42 тис. мас нашого світила. Саме в таких місцях найчастіше і народжуються чорні діри.

Що ж до того, як саме утворилася така важка чорна діра, як Gaia BH3, у вчених впевненості немає. Згідно з одним із припущень, вона напряму народилася внаслідок колапсу неймовірно важкого світила. Згідно з іншим — є результатом злиття двох менших об’єктів.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії