У 33 рази більша за Сонце: масивна чорна діра сховалася по сусідству з Землею

Астрономи повідомили про виявлення наймасивнішої чорної діри зоряної маси в Чумацькому Шляху. Вона була знайдена за допомогою телескопа Gaia.

Чорна діра Gaia BH3 та її зоря-компаньйон в уявленні художника. Джерело: ESO/L. Calçada

Чорні діри поділяються на два основні різновиди. Перші — це розташовані в центрах більшості галактик (зокрема й нашої) надмасивні чорні діри. Їхні маси в мільйони, а то й мільярди разів перевищують сонячну.
Другим різновидом є чорні діри зоряної маси. Такі об’єкти формуються внаслідок колапсу масивних зір. У середньому, вони в 10 разів масивніші за Сонце.
Донедавна найбільшою чорною дірою зоряної маси в Чумацькому Шляху вважався Лебідь X-1, чия маса перевищує сонячну у 21 раз. Однак тепер цей показник значно перекритий чорною дірою Gaia BH3. Її маса перевищує масу Сонця в 33 рази.

Порівняння розмірів чорних дір зоряної маси. Джерело: ESO/M. Kornmesser

Gaia BH3 було вперше виявлено під час аналізу даних, зібраних телескопом Gaia. Йому вдалося виявити відхилення в орбіті зорі, викликані гравітацією її невидимого компаньйона, яким може бути тільки чорна діра. Надалі її існування було підтверджено за допомогою наземних обсерваторій. Gaia BH3 розташована на відстані 2000 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Орла. Отже, вона є другою за близькістю до Землі відомою чорною дірою.

На думку вчених, настільки масивні чорні діри можуть утворюватися внаслідок колапсу зір, у хімічному складі яких дуже мало елементів важчих за водень і гелій. Такі світила втрачають менше маси за час свого життя і, отже, у них залишається більше матеріалу для утворення чорних дір після їхньої загибелі. Результати спектрального аналізу показують, що компаньйон BH3 є дуже бідним на метали світилом. А отже, зоря-попередник чорної діри, теж була бідна на метали.

Раніше ми розповідали про те, що первинні чорні діри все ж можуть бути складовими темної матерії.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine