Невдала зоря: астрономи знайшли ультрамасивний коричневий карлик

Міжнародна команда дослідників повідомила про виявлення ультрамасивного коричневого карлика, який отримав позначення TOI-5375 b. Йому не вистачило зовсім небагато маси, щоб перетворитися на повноцінну зорю.

Невдала зоря

Відкриття було зроблено під час аналізу даних, зібраних космічним телескопом TESS. Він виявив періодичні зміни яскравості червоного карлика, розташованого на відстані 397 світлових років від Сонця. Маса зорі становить 0,64, а радіус — 0,62 радіуса Сонця.

Зміни яскравості червоного карлика TOI-5375, спричинені транзитами коричневого карлика. Джерело: Maldonado et al, 2023

Подальші спостереження підтвердили, що зменшення блиску червоного карлика викликані транзитами його компаньйона. Він має вельми цікаві фізичні характеристики. Радіус об’єкта становить 0,99 радіуса Юпітера, тоді як його маса перевершує масу найбільшої планети Сонячної системи в 77 разів. Отже, він перебуває у своєрідній прикордонній зоні між коричневими карликами та найлегшими зорями.

Що таке коричневі карлики

Коричневими карликами називають об’єкти, чиї маси лежать у діапазоні від 13 до 80 мас Юпітера. Вони займають проміжне положення між планетами-гігантами та зорями. Маси таких об’єктів недостатньо для того, щоб у їхніх надрах «запустилися» постійні реакції термоядерного синтезу на основі атомів водню. Через це їх іноді називають «невдалими зорями».

Коричневий карлик в уявленні художника. Джерело: newscientist

Водночас на відміну від планет-гігантів, усередині коричневих карликів все ж таки можуть відбуватися деякі реакції за участю ядер дейтерію та літію. Але, за астрономічними масштабами, вони тривають досить недовго, після чого коричневі карлики поступово остигають.

Рекордний коричневий карлик

Виявлення TOI-5375 b становить інтерес з кількох причин. По-перше, його маса дуже близька до теоретично можливої межі для коричневих карликів. Подальше вивчення коричневого карлика може допомогти вченим краще розібратися, де саме проходить межа між такими об’єктами й зорями.

Система з червоного і коричневого карлика в уявленні художника. Джерело: Michael Osadciw / University of Rochester

По-друге, хоча на сьогодні астрономи й відкрили доволі багато коричневих карликів, але, як правило, йдеться про поодинокі об’єкти або пари коричневих карликів. Випадки виявлення коричневих карликів, що обертаються навколо інших зір, досить рідкісні.

Додатковий інтерес знахідці надає те, що іншим компонентом системи є червоний карлик. Згідно з наявними моделями, такі тіла можуть мати тільки кам’яні планети. Проте час від часу астрономам вдається знайти в їхніх системах газові гіганти, а тепер цей список поповнив й ультрамасивний коричневий карлик.

За матеріалами https://phys.org

Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!

Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine