Неймовірний холод і палюча спека: чому температура на Місяці настільки різка?

Місяць може здаватися холодною і мертвою скелею. Але яка насправді температура на його поверхні? Вона значно змінюється залежно від того, чи потрапляє на неї сонячне світло. Температурні коливання на Місяці можуть бути вкрай екстремальними.

Астронавт на Місяці вимірює темрературу поверхні
Астронавт на Місяці вимірює температуру поверхні. Ілюстративне фото згенероване штучним інтелектом Dall-E

«Температура на Місяці коливається від надзвичайно високої до надзвичайно низької», — зазначає Джон Моньє, професор астрономії з Мічиганського університету. За його словами, температура може варіюватися від -100°C до понад +100°C.

Для порівняння, середня температура на Землі становить близько 15°C, а коливання температури на її поверхні можуть бути від -89°C до 57°C, згідно з даними NASA.

Різниця температур на однаковій відстані

Попри те, що Земля і Місяць розташовані на приблизно однаковій відстані від Сонця (близько 150 млн км), різниця в температурі пояснюється кількома факторами. По-перше, Земля має атмосферу, яка утримує тепло і підтримує комфортну температуру для життя. Місяць же не має атмосфери, тому він піддається повному впливу сонячного тепла.

Місяць
Місяць. Зображення: Space Engine

Земля також має океани, які поглинають сонячну енергію і повільно вивільняють її вночі. Місяць, з іншого боку, швидко нагрівається й охолоджується, оскільки його поверхня не має здатності зберігати тепло. Крім того, місячний день триває близько 29,5 земних діб, тому температура на поверхні Місяця перебуває під впливом світла та темряви довше.

Найекстремальніші температури в Сонячній системі

Місячний ґрунт, або реголіт, є хорошим ізолятором, тому він зберігає температуру, як удень, так і вночі. Проте реголіт не є хорошим провідником тепла. Під час місій Apollo був виміряний тепловий потік під поверхнею Місяця. З’ясувалося, що на глибині 35 см температура в середньому була на 40–45°C вища за поверхневу, що свідчить про відсутність різких температурних коливань у глибших шарах.

Зворотній бік Місяця
Зворотний бік Місяця. Зображення: Space Engine

За даними NASA, температура на екваторі Місяця може досягати 121°C при сонячному світлі й падати до -133°C вночі. Після Меркурія Місяць має найекстремальніші температури в Сонячній системі.

Однак на полюсах Місяця ситуація інша. Там Сонце практично не піднімається і не опускається за горизонт, що спричиняє довгі тіні. Ці ділянки, звані постійно затіненими регіонами, можуть містити водяний лід, що є важливим ресурсом для майбутніх місій.

Комфортне місце для людей

Місячний розвідувальний орбітальний апарат (LRO), запущений NASA в 2009 році, вимірює температуру на Місяці за допомогою тепловізійної камери Diviner. У липні 2022-го LRO виявив, що в деяких затінених ямах температура залишається близько 17°C, що робить ці місця потенційно придатними для укриття людей.

Подвійно затінені кратери

Проте деякі затінені ділянки Місяця можуть досягати найнижчих температур у Сонячній системі. Кратери на південному полюсі можуть бути «подвійно затіненими», що захищає їх від сонячного тепла і тепла, що відбивається від інших ділянок. Очікується, що температура в таких кратерах може досягати 25 К (-248,15°C), або навіть бути ще нижчою.

Місяць
Ділянки Місяця, де є довгі тіні, мають температуру близько 25 К (-248,15°C) або навіть бути ще холоднішими. Зображення: Space Engine

Розуміння температурних коливань на Місяці є важливим для майбутніх досліджень і можливих місій. Для того, щоб створити обладнання, здатне витримати ці екстремальні температури, важливо розуміти, як ці зміни впливають на техніку.

Раніше ми повідомляли про те, як спека у Києві встановила новий рекорд за всю історію спостережень.

За матеріалами livescience.com

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn