Неготовність наземних систем може затримати повернення людей на Місяць

Затримки з ремонтом наземних систем, таких як мобільна пускова платформа, можуть призвести до перенесення місії Artemis II. Про це йдеться у звіті, нещодавно опублікованому Рахунковою палатою США (GAO).

Мобільна пускова платформа для ракети SLS. Джерело: Cory Huston

NASA працює над модернізацією та ремонтом наземних систем з моменту запуску місії Artemis I у листопаді 2022 року. Під час нього мобільна пускова платформа отримала більше пошкоджень, ніж очікувалося. Тому було ухвалено рішення додати захисні бар’єри для зниження шкоди під час майбутніх пусків. Крім того, NASA встановила на стартовому столі систему аварійної евакуації астронавтів, а також оновила програмне забезпечення та системи захисту навколишнього середовища.

Але, хоча підготовка стартового майданчика й близька до завершення, програма EGS (Exploration Ground Systems), у межах якої здійснюють ремонтні роботи, не має запасу часу на випадок виникнення якихось проблем чи непередбачуваних складнощів. Попри те, що NASA перенесла дату запуску Artemis II з листопада 2024 року на вересень 2025 року, це дало програмі лише тримісячний запас часу. За даними GAO, його було витрачено вже до червня 2024 року через проблеми під час випробувань мобільної пускової платформи. У результаті автори звіту дійшли висновку, що якщо під час подальших робіт виникнуть додаткові складнощі, це майже напевно призведе до перенесення дати запуску Artemis II.

Варто зазначити, що наразі багато експертів вельми скептично ставляться до того, що NASA дійсно вдасться запустити Artemis II у вересні 2025 року. Однак керівники аерокосмічної адміністрації продовжують зберігати оптимізм. Так адміністратор НАСА Білл Нельсон підтвердив дату запуску Artemis II у вересні 2025 року під час нещодавнього виступу на Міжнародному астронавтичному конгресі в Мілані.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Будь-які затримки із запуском Artemis II неминуче вплинуть на дату запуску Artenis III — особливо, якщо мобільна пускова платформа отримає нові пошкодження. Іншим фактором, який може вплинути на графік пусків, є ситуація з теплозахисним екраном Orion, який зазнав більших за очікуване пошкоджень під час місії Artemis I. NASA досі не повідомила свого рішення з приводу необхідності внесення змін до його конструкції.

У звіті GAO також розглядається ситуація з другою мобільною пусковою платформою ML-2, яка створюється для ракети SLS Block 1B. Вона буде використана в місії Artemis IV, запуск якої заплановано на вересень 2028 року. У серпні генеральний інспектор NASA опублікував доповідь, у якій ідеться про те, що компанія-підрядник Bechtel уже значно перевищила строки виконання та вартість робіт — і вони можуть ще більше збільшитися.

У зв’язку з цим GAO рекомендувало NASA провести офіційний аналіз ризиків, пов’язаних із графіком готовності ML-2. У своїй відповіді аерокосмічна адміністрація лише частково погодилася з рекомендацією, заявивши, що не планує проводити цей конкретний аналіз. NASA заявила, що натомість вона використовуватиме «численні інструменти аналізу ризиків і графіка» для відстеження прогресу в роботі над ML-2.

Нагадаємо, що раніше GAO оцінило лише в 70% ймовірність того, що космічний корабель Starship HLS буде готовий до посадки на Місяць на початку 2028 року.

За матеріалами Spacenews

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів