Парад спалахів на Сонці може спричинити новорічний феєрверк полярних сяйв

У неділю, 29 грудня, на Сонці стався спалах категорії X1.1. Не встигли всі припустити, що він буде останньою подібною подією цьогоріч, як вранці понеділка вже на іншій плямі відбулося два спалахи. Науковці кажуть, що це може спричинити масштабні полярні сяйва.

Сонячний спалах
Сонячний спалах. Джерело: NOAA / SWPC / GOES-16

Новий спалах на Сонці

Рано-вранці в неділю (29 грудня) Сонце вистрілило сонячним спалахом класу X1.1, одним із найпотужніших можливих типів сонячних вибухів. Він відбувся у північно-західному регіоні повернутої до Землі сторони Сонця, поблизу групи плям AR 3936 о 07:18 за Гринвічем і спричинив сильні радіоперешкоди в деяких частинах Землі, повідомив у неділю Центр прогнозування космічної погоди (SWPC) при NOAA.

«Наразі проводиться аналіз, щоб визначити, чи був пов’язаний із цим викид корональної маси, а також будь-які потенційні наслідки», — написали представники SWPC в оновленому повідомленні. Корональний викид маси, або КВМ — це колосальні виверження сонячного матеріалу, які, будучи спрямованими на Землю, можуть посилювати північне сяйво і створювати перешкоди для супутників та енергетичної інфраструктури на Землі.

Два спалахи у понеділок

Не встигли фахівці сповістити, що недільний спалах був останнім великим з-поміж тих, які мають статися у 2024 році, як наше світило продемонструвало, що воно насправді непередбачуване. Рано-вранці у понеділок, знову ж таки, на обернутому до нас його боці, але вже над іншою групою плям — AR 3932.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Два спалахи відбулися один за одним. Перший — о 4:14, другий — о 4:29. Перший сягнув класу X1.59, другий — X1.1. Тобто всі три спалахи були приблизно однакової сили. Між ними протягом доби відбулося ще кілька подій середньої сили. Максимум сонячного циклу щойно минув, проте плям на поверхні нашого світила ще дуже багато.

Потужність спалаху та корональний викид маси

Співробітники SWPC відстежують поведінку сонячного спалаху, щоб визначити, чи була з ним пов’язана подія коронального викиду маси. Якщо так, то цілком можливо, що заряджені частинки спричинять полярні сяйва на Землі, створивши своєрідний сонячний феєрверк під час новорічних святкувань.

Але хоча сонячний спалах X1.1 був одним із найпотужніших, він не був найбільшим 2024 року. Цей титул належить спалаху класу X9, що стався 3 жовтня. Це був третій за потужністю спалах з 2011 року і п’ятий за потужністю з 2005-го.

Співробітники SWPC спостерігали за спалахом X1.1. за допомогою приладу на метеорологічному супутнику GOES-16. GOES-16 є частиною флоту космічних апаратів NOAA і NASA, які безперервно стежать за Сонцем на предмет сонячних спалахів та інших явищ космічної погоди.

За матеріалами www.space.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів