Небо листопада: усі яскраві планети та остання суперповня сезону

У нічному небі останнього осіннього місяця цього року пануватиме Юпітер — яскраву планету можна буде побачити впродовж усієї ночі в сузір’ї Тельця. Низько над західним горизонтом, як тільки сховається Сонце, проявиться істинна «королева вечора» — Венера, і умови її видимості дедалі покращуватимуться. В середині листопада до найяскравішої планети приєднається крихітка-Меркурій, що перебуватиме у найбільшій східній елонгації, він стане справжнім викликом для спостерігачів. Першу половину ночі цього місяця нас радуватиме Сатурн, а у другій буде високо сходити Марс, що розпочинає свою мандрівку сузір’ям Рака.

Окрім того, листопад 2024 року знаменує початок сезону рідкісних явищ у системі Сатурна — транзитів тіней Титана (його найбільшого супутника) по диску планети. Обставини другого з двох транзитів місяця будуть більш сприятливими для спостережень в Україні.

На початку місяця комета C/2023 A3 (Цзицзіньшань-ATLAS) все ще залишається доступною для біноклів та малих телескопів, а також, звичайно, для астрофото. Її блиск зменшується більш повільно, аніж у жовтні, і наприкінці листопада складатиме ~9,3 зоряної величини, тобто для спостережень необхідно буде мати достатньо потужний аматорський інструмент.

Осіннє небо охоплює яскраві зорі як літнього, так і зимового сезонів. Так, у листопаді звечора все ще можна милуватися літньо-осіннім трикутником Вега-Альтаїр-Денеб, а другу половину ночі вже прикрашатимуть такі насичені сузір’я, як Візничий, Телець, Близнята, Оріон, Великий Пес та Лев.

Перелік подій

👀 🔭 📷 1 листопада — молодик.

👀 🔭 📷 4 листопада — транзит тіні Титана по диску Сатурна.

👀 🔭 📷 5 листопада — Місяць (17%) у сполученні з Венерою (4,0m) низько на західному горизонті.

👀 🔭 📷 11 листопада — Місяць (71%) у сполученні з Сатурном (0,9m). Точний час сполучення — 04:48 за Києвом, коли відстань між об’єктами складатиме лише у 0,3°, але в цей момент вони опиняться під горизонтом. Тож спостерігати наближення Місяця до Сатурна краще увечері 10 та 11 листопада.

👀 🔭 📷 15 листопада — місячна повня, остання суперповня сезону 2024 року.

👀 🔭 📷 16 листопада — Місяць (100%) у сполученні з Ураном (5,6m), о 01:42 вони опиняться у 3,8° один від одного.  

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 2021 (185)

До товару

👀 🔭 📷 16 листопада — Меркурій (-0,3m) у найбільшій східній елонгації (22,5°), спостерігатиметься  низько над південно-західним горизонтом після заходу Сонця.

👀 🔭 📷 16–17 листопада — максимум широкого метеорного потоку Леоніди (радіант у сузір’ї Лева), що діє майже впродовж усього місяця — з 6 по 30 листопада, і має на піку активності ZHR до 15. Цього року спостереженням завадить Місяць у фазі  98%, але метеори потоку швидкі та яскраві.

👀 🔭 📷 17 листопада — Уран (5,6m) у протистоянні, це найкращий час, аби спробувати побачити планету неозброєним оком. 

👀 🔭 📷 20 листопада — транзит тіні Титана по диску Сатурна.

👀 🔭 📷 20 листопада — Місяць (71%) у сполученні з Марсом (-0,3m); о 23:07 перебуватиме на 2,4° північніше планети.


Детальний огляд найцікавіших подій


1 листопада: молодик — час для спостережень об’єктів глибокого космосу

Молодик, або новий Місяць, настане 1 листопада о 14:47. Через близькість до Сонця, ми в цей час його побачити не можемо, але ця ж обставина відкриває більше можливостей для спостереження різноманітних слабких об’єктів нічного неба.

Тим, хто тільки починає знайомитися з перлинами зоряного неба, радимо звернути увагу на примітне розсіяне зоряне скупчення M45, відоме як Плеяди або Стожари, що у сузір’ї Тельця. Його чудово видно неозброєним оком, і виглядає воно як невеличкий ковшик. Без оптичних приладів у Плеядах можна розрізнити до 9–11 зір, але справжню насолоду вам принесуть спостереження у бінокль чи невеличкий телескоп. Ще більшу площу на небі займає розсіяне зоряне скупчення Гіади, що окреслює голову бика на стародавніх зоряних картах Тельця. У бінокль видно, наскільки там багато зір. Більш досвідчені спостерігачі можуть у тому ж сузір’ї спробувати роздивитися Крабоподібну туманність (М1).

Зоряні скупчення NGC 869 та NGC 884 в Персеї і Галактика Андромеди (М31) зараз підіймаються високо, і за умови приміського неба їх можна роздивитися неозброєним оком. Щоб побачити ще одну достатньо яскраву галактику сезону — Галактику Трикутника, або М33 — знадобиться бінокль чи невеличкий телескоп.


4 та 20 листопада: рідкісні транзити тіні Титана по диску Сатурна

🔭 📷 спостерігається через телескоп та підходить для фото за наявності відповідного обладнання.

Серед усіх 146 відомих на сьогодні супутників Сатурна, лише 4–5 доступні для спостережень у любительський телескоп. Найбільший та найяскравіший з них — Титан. Він обертається майже у площині кілець Сатурна і, якщо кільця видно з ребра, відкидає свою тінь на диск планети.

Наразі кільця Сатурна поступово «закриваються», і тому, нарешті, в листопаді розпочинається сезон транзитів тіні Титана по диску планети. Ці події є надзвичайно рідкісними й відбуваються серіями приблизно раз на 15 років, оскільки саме з такою періодичністю орієнтація Сатурна є в цьому сенсі вдалою для земного спостерігача.

Перший транзит поточної серії відбудеться 4 листопада, з 23:08 до 00:51 за Києвом. Але ця перша подія буде не дуже зручною для спостережень: Сатурн висітиме низько над горизонтом, а тінь пройде по самому краєчку планети.

Дещо кращі умови очікують на нас 20 листопада. О 21:44, коли має розпочатися транзит, Сатурн перебуватиме приблизно на висоті 20° над горизонтом (залежить від точки спостережень), а сама тінь повністю увійде на диск. Транзит закінчується сходом тіні з диска планети о 00:54, коли вона вже сховається за обрієм.

Плануючи спостереження, зважайте на те, що навіть для цього найбільшого супутника Сатурна видимі розміри тіні дуже і дуже малі й складають близько 1 кутової секунди. Бажано мати телескоп від 150 мм діаметром і наблизити збільшення до максимального ефективного, хоча можна спробувати свої сили і з меншим інструментом за умови великої фокусної відстані. Тінь супутника виглядатиме як крихітна чорна дірочка на тлі яскравої планети поблизу південного краю диска.


Розташування тіні Титана на диску Сатурна 4 та 20 листопада, відповідно. Джерело


5 листопада: Місяць у сполученні з Венерою

👀 📷 добре підходить для візуальних спостережень та фото.
Сам момент сполучення припадає на 5 листопада, о 02:03 за Київським часом, коли кутова відстань між небесними тілами складатиме менш ніж 2,5°. Але в цей час Місяць та Венера будуть для нас низько під горизонтом. Тому для спостереження цієї події краще обрати 4 або 5 листопада. Ми радимо надати перевагу саме 5-му числу, оскільки в цей вечір Місяць буде вище над горизонтом, майже на тій самій висоті, що й Венера. Місце спостереження варто підбирати так, щоб південно-західний горизонт був відкритий. Розпочинати можна через 20–30 хвилин після заходу Сонця. Тендітний серпик Місяця та яскрава Венера будуть розкішним тандемом на тлі різнобарвного неба і дозволять зробити гарні світлини.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту


Венера та Місяць 6 жовтня 2024 року. Фото: Greg Meyer


16 листопада: найбільша східна елонгація Меркурія

👀 🔭 📷 планета спостерігається як неозброєним оком, так і в телескоп, підходить для фото.
Увечері 16 листопада можна спробувати побачити Меркурій низько над південно-західним горизонтом. В цьому місяці найбільша східна елонгація найближчої до Сонця планети буде не надто сприятливою для спостережень, а відтак намагання упіймати Меркурій в цьому сезоні стане справжнім викликом для ентузіастів. Хоча планета відійде від Сонця на 22,5°, вона сідатиме за обрій вже через 57 хвилин після нашого денного світила. Це означає, що «полювання» на «невловиму планету» варто розпочинати майже відразу після заходу Сонця. Бажано, щоб спостережний майданчик був розташований якомога вище й обов’язково мав відкритий південний захід. Існує ймовірність сплутати Меркурій з Венерою. Остання набагато яскравіша, і розташується суттєво вище та південніше. Для уточнення положення планет варто звіритися з електронним планетарієм.


Послідовні фази Меркурія, зняті в любительський телескоп впродовж 2022–2024 рр., коли планета була у різних елонгаціях. Фото: Tom Williams


17 листопада: протистояння Урана

👀 🔭 📷 можна спробувати спостерігати без оптичних приладів та з ними; підходить для фото за наявності відповідного обладнання.

Вважається що Уран — найбільш віддалена планета, яку все ще можна спостерігати неозброєним оком. Проте варто зазначити, що з блиском 5,6m у протистоянні Уран перебуває на межі чутливості ока в умовах гарного приміського неба та прозорої атмосфери.

Протистояння Урана відбуваються приблизно раз на рік. Але вигляд та яскравість планети не будуть суттєво змінюватися впродовж наступних кількох місяців. Її можна буде спостерігати майже усю ніч. Крижаний гігант залишатиметься спочатку на нічному, а потім на вечірньому небі до квітня 2025 року в сузір’ї Тельця, в 7° від скупчення Плеяди, відтак ще буде безліч шансів побачити цю планету.


Уран в оточенні його найбільших супутників — любительська зйомка. Джерело.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів