Неблизькі галактичні контакти

На представленому знімку, отриманому космічною обсерваторією Hubble, зображена пара галактик у сузір’ї Діви. Вони відомі під позначенням NGC 4496A та NGC 4496B.

Галактики NGC 4496A та NGC 4496B (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, T. Boeker, B. Holwerda, Dark Energy Survey, DOE, FNAL/DECam, CTIO/NOIRLab/NSF/AURA, SDSS

Дивлячись на знімок, може здатися, що NGC 4496A та NGC 4496B є сусідами й тісно взаємодіють між собою. Але це лише оптична ілюзія, викликана їхнім взаємним розташуванням щодо Землі. Насправді NGC 4496A розташована на відстані 47 млн ​​світлових років від Чумацького Шляху, тоді як NGC 4496B віддалена від нас на 212 млн світлових років.

Подібні з’єднання галактик надають астрономам можливість вивчити розподіл у них пилу. Він також додає краси астрономічним зображенням. На представленому знімку найбільші скупчення пилу можна побачити у вигляді темних щупальців, що пронизують як NGC 4496A, так і NGC 4496B.

Водночас пил значно ускладнює астрономічні спостереження. Він поглинає зоряне випромінювання, через що світила здаються тьмяними, та зміщує їхнє світло у бік довших хвиль. Астрономи називають цей процес «почервонінням» (це не те саме, що червоне зміщення). Старанно вимірявши, як зоряне світло від фонових галактик проходить через галактику переднього плану, вчені можуть визначити місця найбільшої концентрації пилу. Отримані таким чином карти потім використовуватимуться для калібрування як космологічних дистанцій, так і складу зоряного населення.

Раніше ми розповідали про те, як астрономи створили карту 4,4 млн галактик.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine