Небезпечний випадок декомпресії на МКС викликав переполох в радіоефірі

Аудіозапис бортового хірурга, який надавав невідкладну допомогу на Міжнародній космічній станції, спричинив короткочасну паніку 12 червня. Співрозмовник, який залишився неназваним, вів телефонну розмову, обговорюючи стан неназваного командира, який потребував гіпербаричної терапії через декомпресійну хворобу.

МКС
Міжнародна космічна станція. Фото: NASA

«Прогноз для командира невизначений, щоб не перебільшувати», — тривожно повідомив медик.

Центр управління польотами МКС підтвердив, що аудіозапис був частиною наземної симуляції, яка випадково потрапила на канал прямого ефіру МКС, і що всі члени екіпажу безпечно спали під час трансляції.

Аудіозапис був вирізаний з прямої трансляції та викладений у соціальних мережах, швидко викликав паніку. На записі чутно, як обговорюють повернення командира «назад у скафандр» та підготовку до гіпербаричної терапії після декомпресійної хвороби. Обговорення також торкнулося пошуку найкращої лікарні для переведення пацієнта після приземлення, і був знайдений госпіталь в Іспанії, який міг забезпечити як реанімацію, так і гіпербаричну терапію.

Хоча тон розмови здавався реальним, насправді це був тренувальний сценарій, який якимось чином потрапив у публічну трансляцію NASA, викликавши новини та повідомлення в соціальних мережах про жахливу ситуацію в космосі. Космічній агенції прийшлося швидко реагувати на паніку та заспокоїти всіх, хто став випадковим свідком розмови.  

Декомпресійна хвороба — серйозна небезпека для астронавтів, хоч і доволі рідкісна. Вона виникає при швидкому переході з середовища з вищим тиском до середовища з нижчим тиском. Атмосфера всередині МКС створена, щоб імітувати земну: 79% азоту і 21% кисню, з тиском трохи меншим за 1 атмосферу, що близько до умов на рівні моря на Землі.

Зовнішнє середовище МКС має нульовий тиск. Тому якщо астронавт швидко перейде з внутрішнього середовища до зовнішнього без скафандра або якщо на станції виникне велика пробоїна, екіпаж може отримати декомпресійну хворобу. Це відбувається, тому що гази в тілі розчиняються у крові та тканинах. При швидкому потраплянні в середовище з низьким тиском гази, переважно азот, утворюють бульбашки, що спричиняють серйозні проблеми, які супроводжуються нестерпним болем у всьому тілі. Біль від азотних бульбашок викликаний закупоренням кровоносних судин, розривом тканин, внутрішньою кровотечею та запальною імунною реакцією. Важкі випадки можуть бути навіть смертельними.

Декомпресійна хвороба трапляється і на Землі. Часто від неї страждають дайвери, які проводять багато часу на глибині й занадто швидко підіймаються на поверхню.

Декомпресійна хвороба на борту МКС свідчила б про серйозну проблему: пробоїну в модулі, несправність скафандра або неправильне застосування протоколів. Тому добре, що насправді цього не сталося. Втім, трансляція демонструє, що наземний персонал тренується оперативно реагувати у разі виникнення надзвичайних ситуацій, сподіваючись, що вони ніколи не стануть реальністю.

Раніше ми розбирали найпопулярніші помилки з фантастичних творів, у яких часто неправильно трактують наслідки декомпресії.

За матеріалами sciencealert.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів