Небесна геометрія: супутник показав, який вигляд весняне рівнодення має з космосу

Європейська організація супутникової метеорології EUMETSAT опублікувала знімок, зроблений 20 березня супутником Meteosat-12. Він демонструє, який вигляд весняне рівнодення мало з космосу.

Весняне рівнодення 2025 очима супутника Meteosat-12.  Джерело: EUMETSAT/Simon Proud

Рівноденням називають астрономічне явище, коли центр Сонця у своєму видимому русі по екліптиці перетинає небесний екватор. Цей момент знаменує початок астрономічної весни в одній півкулі нашої планети (у цьому разі в північній) і астрономічної осені в іншій півкулі (у цьому разі в південній).

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Вважається, що під час рівнодення тривалість дня і ночі однакова, а Сонце встає рівно на сході й сідає рівно на заході. Але це не зовсім так. Насправді під час рівнодення тривалість дня вже трохи більша за ніч, що пов’язано з атмосферною рефракцією. Через неї ж на більшості широт Сонце сходить не точно на сході та заходить не точно на заході. Виняток становить лише екватор.

Якщо ж вийти за межі атмосфери і поглянути на Землю з космосу в день рівнодення, можна побачити гарну геометричну картину: лінія термінатора проходить по географічних полюсах Землі і перпендикулярна земному екватору. Саме вона і зображена на знімках, зроблених супутником Meteosat-12 вранці 20 березня.

У рівнодення є ще одна цікава особливість, яка приваблива для астролюбителів. Під час нього лінії магнітного поля Землі та Сонця тимчасово вирівнюються. Це призводить до того, що навіть відносно невеликі геомагнітні бурі можуть продукувати яскраві полярні сяйва, які можна побачити навіть у помірних широтах. Через це березень і вересень традиційно вважаються найкращими місяцями для їхніх спостережень.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів