Навколо космічної Павутини формується скупчення галактик

Навколо галактики Павутина, що розташована на велетенській відстані від нас, формується ціле скупчення зоряних систем. Цей протокластер містить гігантський резервуар гарячого газу, з якого й утворюються нові світила.

Скупчення навколо галактики Павутина
Скупчення навколо галактики Павутина. Джерело: www.sci.news

Новонароджене скупчення галактик

Команда вчених з університету Трієста нещодавно опублікувала результати дослідження процесів, які відбуваються навколо галактики Павутина. Астрономи спостерігали її за допомогою масиву  радіоантен ALMA, розташованого в Чилі.

Галактика Павутина перебуває настільки далеко від нас, що ми її бачимо такою, якою вона була, коли вік Всесвіту сягав тільки 3 млрд років. Саме в цей час у ньому почали формуватися перші скупчення галактик, які є одними з найбільших об’єктів, які спостерігають люди.

Давно відомо, що навколо галактики Павутина формуються нові зоряні системи. Однак досі вчені не бачили однієї з найголовніших складових цього процесу — гарячого газу, що заповнює простір між галактиками. Він формує внутрішньокластерне середовище (ICM).

Спостереження за гарячим газом

Саме ALMA зміг знайти ICM у кластері, що формується навколо галактики Павутина. Його вдалося побачити завдяки ефекту Сюняєва — Зельдовича. Він полягає в тому, що реліктове мікрохвильове випромінювання, проходячи крізь щільний гарячий газ, трохи змінює свою частоту. Тому, спостерігаючи його, можна виявити своєрідні «тіні», які насправді є велетенськими хмарами.

І такі «тіні» були виявлені навколо галактики Павутина. Це говорить про те, що гарячий газ вже сформував щільне ICM і продовжує падати на галактики.

Резервуар гарячого газу, який спостерігають вчені, дійсно велетенський. І за десять мільярдів років, які насправді минули від того моменту, який ми бачимо зараз, він здебільшого вже мав перетворитися на зорі. Маса скупчення при цьому мала вирости принаймні вдвічі.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine