Надмасивні чорні діри харчуються міжгалактичним газом

Вчені дослідили, як надмасивні чорні діри впливають на потік газу в галактиках. Вони вперше побачили, як речовина перетікає до одного з цих монстрів з сусідньої галактики.

Газ з інших галактик живить чорні діри
Газ з інших галактик живить чорні діри. Джерело: Рhys.org

Чому чорні діри стають активними?

У центрі кожної великої галактики є надмасивна чорна діра. Вона весь час зростає, поглинаючи навколишній газ. Однак бачимо ми її переважно тоді, коли живлення стає особливо інтенсивним. Тоді утворюється те, що ми знаємо як активне ядро галактики.

Не до кінця зрозумілим лишається те, звідки ж береться така кількість газу. Численні непрямі дослідження вказували, що він притікає до центру галактики ззовні. А вчені з Університету Саутгемптона змогли спостерігати цей процес безпосередньо.

Вони використали 4-метровий англо-австралійський телескоп у Новому Південному Вельсі для того, аби спостерігати за 3000 галактик. Вони шукали системи з так званим зміщеним газом, тобто такі, у яких розсіяна речовина обертається не в тому напрямку, що зорі. Також їх цікавили активні ядра зоряних систем.

Перетікання газу між галактиками

Головний висновок, до якого дійшли вчені у процесі роботи — у галактиках зі зміщеним газом чи десь поруч із ними надзвичайно часто присутні активні ядра. Між двома цими процесами однозначно існує зв’язок.

Схоже, що особливо інтенсивно цей процес відбувається там, де дві галактики зближуються. У цьому випадку гравітаційні сили чорної діри порушують його течію у сусіда. Він починає перетікати через міжгалактичний простір. Чорні діри стають активними.

Сам процес перетікання вченим вдалося спостерігати вперше. Він добре підтверджує всі теорії щодо того, як еволюціонують галактики під час з’єднання. Тепер дослідники хочуть використати отриманий результат, аби зрозуміти, наскільки ж загалом виросли надмасивні чорні діри за час існування Всесвіту та наскільки важливим був цей процес на його початку.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна