NASA відмовилась від марсохода Airbus Sample Fetch Rover

Уявіть, що ви працюєте в команді інженерів, яким доручили важливе завдання спроєктувати та побудувати марсохід, а потім ці плани раптом провалились. Це саме те, що сталося з командою Airbus. Інженерам Airbus NASA доручила створити марсохід для нової місії на Марс, щоб зібрати проби марсіанського матеріалу, залишеного ровером NASA Perseverance. Це мала бути частина складного процесу з доставлення цінних зразків на Землю.

Проект марсоходу Sample Fetch Rover
Проєкт марсохода Sample Fetch Rover. Зображення: Airbus

Через чотири роки після того, як NASA уклала контракт на створення чотириколісного Sample Fetch Rover, адміністрація оголосила, що він більше не потрібен. Британський проєкт зірвав несподіваний успіх гелікоптера Ingenuity, який прибув на Червону планету в 2021 році разом із Perseverance. Польоти в атмосфері Марса надихнули аерокосмічну адміністрацію на проєктування подібного літального апарата для виконання того самого завдання зі збору зразків.

Інженерам Airbus потрібно буде змінити концепцію Sample Fetch Rover, щоб працювати на Місяці
Інженерам Airbus потрібно буде змінити концепцію Sample Fetch Rover, щоб працювати на Місяці. Фото: BBC

Це рішення поставило Airbus у досить неприємне становище: у команди вже був майже готовий марсохід, який виявився нікому не потрібний. Сповнена рішучості не відмовлятися від проєкту, команда у вересні випробовувала свій марсохід у кар’єрі поблизу Лондона, розглядаючи ідеї, як можна запропонувати цей ровер для іншої місії. Наразі Airbus планує використати Sample Fetch Rover у межах місії Artemis на Місяць. Він може знадобитися під час будівництва місячної бази для підтримки постійної присутності людини на поверхні нашого природного супутника.

Шини з дротяної сітки по технології коліс Apollo 1970-х років
Шини з дротяної сітки за технологією коліс Apollo 1970-х років. Фото: Airbus

Одна з ідей полягає у зміні конструкції марсохода, щоб зробити його придатним для виконання конкретних завдань на Місяці, наприклад, для транспортування матеріалів для будівництва або інструментів для досліджень. Враховуючи те, що марсіанське середовище дуже відрізняється від середовища на Місяці, інженерам доведеться внести низку модифікацій.

Робота над прототипом поки триває на кошти, що залишилися від початкового контракту NASA на дослідження Марса. Airbus очікує на новий контракт від NASA для місії Artemis або від ESA на створення свого марсохода вартістю понад 200 млн євро.

Раніше ми повідомляли про те, як NASA почала приймання заявок на другий спускальний апарат для програми Artemis.

За матеріалами BBC

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine