NASA влаштує атмосферний вибух для вивчення загадкових явищ над Північним полюсом

На високих широтах в атмосфері Землі відбуваються дуже дивні явища. Коли Сонце підіймається над північними областями, в захисному магнітному полі нашої планети виникає воронкоподібний проріз. Магнітне поле Землі захищає нас від сонячного вітру, потоку заряджених частинок, що вивергаються від Сонця. Розрив у цьому природному бар’єрі дозволяє сонячному вітру проникати глибоко в атмосферу Землі.

Магнітне поле Землі
Візуалізація магнітного поля Землі. Ілюстрація: NASA

У результаті інтенсивного бомбардування незахищеної від сонячних частинок ділянки відбуваються загадкові речі. Радіо- і GPS-сигнали поводяться дивно, коли проходять через цю частину неба. Навіть більше, за останні 20 років спостережень виявилося щось незвичайне: коли космічні апарати проходять через цей регіон вони сповільнюються.

«На висоті майже 400 км над Землею космічний апарат відчуває більший опір», сказав Марк Конде, фізик з Університету Аляски у Фербенксі та головний дослідник експерименту NASA з програми CREX-2.

Це пов’язано з тим, що атмосфера в цьому регіоні помітно щільніша, ніж на інших широтах. Але ніхто не знає, чому це відбувається. NASA готується запустити місію CREX-2 для вивчення загадкових явищ над Північним полюсом, яка стартує 1 грудня 2021 року, повідомляє Phys.org.

Космічний феєрверк

Також цікавим є процес вивчення щільного шару атмосфери над Північним полюсом. Від основної ракети під час польоту будуть відстрілюватись у чотирьох напрямках 20 цистерн, кожна зі своїм ракетним двигуном. Каністри призначені для вибуху на різних висотах.

Різнокольорові хмари над Північним полюсом
Різнобарвні хмари, що утворилися в результаті вибуху ракети зі спеціальними речовинами, які дозволяють вченим виміряти силу і напрямок вітру у верхніх шарах атмосфери. Фото: NASA

Після вибуху цистерни випустять спеціальні хімічні речовини, які активно взаємодіють із сонячним світлом і киснем. Це буде схоже на феєрверк, тільки в дуже високих шарах атмосфери. Тоді вітри розфарбують небо утвореними сяючими хмарами. Вчені по розфарбованому небу зможуть визначити, як рухається повітря в цій незвичайній частині атмосфери.

Дослідники перебуватимуть у різних точках Скандинавії, щоб зняти поведінку трасерів упродовж 20-30 хвилин. А один зі спостерігачів сфотографує їх з літака, що летітиме з Рейк’явіка, Ісландія. Частина команди знімкуватиме світіння з двох точок на норвезькому острові Шпіцберген.

Старт, відкладений на два роки

CREX-2 планувалося запустити 2019 року. Хоча всі системи були готові до запуску, місія так і не стартувала із Землі. У той час сонячна активність була низькою, і в результаті космічні погодні умови не підходили для проєкту під час початкового вікна запуску. До того ж пандемія COVID-19 внесла свої корективи у цей політ.

Ракета CREX-2
Ракета CREX-2 під час випробувань у Космічному центрі NASA. Фото: NASA

Тепер, після майже дворічної затримки, CREX-2 знову готується до польоту, сподіваючись відповісти на питання про таємничі явища. Команда налаштована оптимістично, бо Сонце зараз перебуває на початку активної стадії свого природного циклу.

Нагадаємо, що раніше вчені зафіксували катастрофічну зміну клімату на Землі, яка вплинула на висоту тропосфери.

Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю
Приречений світ: хмара натрію видала вулканічний екзосупутник
Погляд з безмежності: як самотній астронавт Apollo 15 побачив Землю по-новому
Планета у подвійній системі допоможе розгадати загадку червоних карликів
Нова теорія про гравітацію без маси: знайдена альтернатива темній матерії 
Вийшла безплатна ознайомча версія українського дизельпанку про галичан у космосі Sand