NASA спробує врятувати місячний кубсат, залишивши його на орбіті навколо Землі

Кубсат Lunar Flashlight не зможе вийти на орбіту довкола Місяця. Про це йдеться у повідомленні, опублікованому у блозі NASA.

Технічне влаштування та завдання місії Lunar Flashlight

Lunar Flashlight — це 14-кілограмовий космічний апарат, створений на базі платформи кубсат. Основне призначення супутника — пошук слідів водяного льоду та летких речовин у полярних кратерах Місяця. Для цього Lunar Flashlight оснащений інфрачервоним лазером та спектрометром. План місії передбачає, що під час прольоту над полярними кратерами супутник підсвітить їхнє дно за допомогою лазера. Спектрометр проаналізує світло, що відобразилося від місячної поверхні, й це дозволить визначити її склад.

Концепт миссии Lunar Flashlight
Концепт місії Lunar Flashlight. Джерело: NASA

Спочатку Lunar Flashlight планувалося запустити як один із попутних вантажів місії Artemis I. Але через те, що апарат не був готовий до потрібного терміну, його перемістили на ракету Falcon 9. Кубсат склав компанію японському зонду «Хакуто-R» та арабському місяцеходу «Рашид», які мають здійснити м’яку посадку на Місяць у квітні 2023 року.

Проблеми з двигунами Lunar Flashlight

Lunar Flashlight був запущений 11 грудня 2022 року. Він успішно відокремився від ракети, після чого розпочав самостійний політ. На жаль, невдовзі після цього інженери виявили проблеми. Три з чотирьох двигунів кубсата не змогли запрацювати на повну потужність — швидше за все через забруднення паливопроводів.

Спутник Lunar Flashlight
Супутник Lunar Flashlight. Джерело: NASA

Після цього фахівці місії розробили план рятувальної операції. Вони розкрутили кубсат до швидкості один оборот за хвилину, а потім почали серію корекцій курсу використанням єдиного двигуна, що нормально функціонував. Силовий агрегат успішно відпрацював кілька перших маневрів, проте після цього його потужність теж впала, і стало очевидним, що Lunar Flashlight не зможе вийти на задану орбіту.

У результаті фахівці місії розробили новий план. Lunar Flashlight залишиться на віддаленій орбіті навколо Землі, проте раз на місяць виконуватиме прольоти південного полюса Місяця, що дозволить провести заплановані спостереження. Вже цього тижня інженери спробують здійснити необхідний маневр, використовуючи максимум потужності, яку ще здатні розвинути двигуни кубсата. Якщо корекція курсу завершиться успішно, Lunar Flashlight здійснить перший проліт Місяця у червні 2023 року.

За матеріалами https://blogs.nasa.gov.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine