NASA шукатиме «хвилі плавучості» на межі з космосом

Місія NASA VortEx призначена для дослідження зовнішніх шарів земної атмосфери, де повітря сильно розріджене. Вчені сподіваються дослідити ураганоподібні «хвилі плавучості», що виникають там.

«Хвилі плавучості» у земній атмосфері
«Хвилі плавучості» у земній атмосфері. Джерело: NASA Earth Observatory/Joshua Stevens

«Хвилі плавучості» у верхніх шарах атмосфери

NASA розпочала проєкт VortEx, призначений для дослідження верхніх шарів атмосфери Землі. Він передбачає запуск чотирьох ракет-зондів, які стартуватимуть парами, щоб зрозуміти, які процеси відбуваються у мезосфері та термосфері. Перша пара ракет вже злетіла нещодавно з території Норвегії.

Ці два шари земної атмосфери простягаються на висотах від 90 до 120 км. Науковців цікавить динаміка повітряних мас, простіше кажучи, як і куди у них дмуть вітри. Спостерігаються цікаві явища, які нагадують висотні урагани й називаються «хвилями плавучості».

«Хвилі плавучості» з’являються, коли у нижніх шарах атмосфери сильні вітри стикаються з високими горами чи будівлями. В цьому випадку виникають висхідні потоки, які досягають мезосфери та термосфери. Вони мають значно вищу густину, ніж повітря навколо. Теоретично вони сприяють здатності висотних аеростатів триматися на такій висоті, за що й отримали свою назву.

Програма VortEx

На практиці ж, як на великій висоті поводяться ці потоки, не знає ніхто. Вчені підозрюють, що вони розтікаються вусібіч, а атмосферний тиск створює значно більші коливання. Щоб з усім цим розібратися, і стартувала програма VortEx.

Кожна пара дослідницьких апаратів складатиметься з висотної ракети Black Brant 9, яка може досягати висоти близько 600 км, і значно меншої Terrier-Improved Orion, що здатна підійматися на 350 км. Обидві ракети завершать свій політ падінням у Норвезьке море.

Black Brant 9 вимірюватиме вітри на висоті 360 км, а Terrier-Improved Orion — на висоті 87 км. Обидві ракети випускатимуть для цього в атмосферу люмінесцентні хмари. Очікується, що кожна з них розповсюджуватиметься на відстань не менше 25 км.

Загалом планується випустити 16 подібних хмар на різних висотах. Вчені планують побачити, як розповсюджуються «хвилі плавучості» і як на них впливає присутність скандинавських гір, які можуть спрямовувати вгору потоки повітря, що йдуть із моря.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine