NASA розкрила справжню природу туманності в сусідній галактиці

NASA опублікувала барвисте зображення туманності 30 Doradus B. Аналіз знімка показав, що вона є творінням не однієї, а щонайменше двох зір, що вибухнули.

Туманність 30 Doradus B. Рентгенівські дані: NASA/CXC/Penn State Univ./L. Townsley et al.; Оптичні дані: NASA/STScI/HST; Інфрачервоні дані: NASA/JPL/CalTech/SST; Обробка зображення: NASA/CXC/SAO/J. Schmidt, N. Wolk, K. Arcand

Туманність 30 Doradus B розташована на відстані 160 тисяч світлових років від Землі у Великій Магеллановій хмарі — невеликій галактиці-супутниці Чумацького Шляху. Вона є частиною значно більшого комплексу, відомого як туманність Тарантула. Це велика область іонізованого водню, де останні 8 – 10 млн років активно формуються нові зорі.

У межах нового дослідження 30 Doradus B астрономи об’єднали рентгенівські дані телескопа Chandra (фіолетовий колір), оптичні дані 4-метрового телескопа Віктора Бланко (помаранчевий і блакитний) та інфрачервоні даних телескопа Spitzer (червоний). До них також були додані дані телескопа Hubble у чорно-білому кольорі, щоб виділити різкі риси на зображенні.

У результаті вченим вдалося отримати найдетальніше зображення туманності в історії. Його аналіз виявив наявність слабкої оболонки, яка є джерелом рентгенівського випромінювання. Її діаметр становить близько 130 світлових років. Для порівняння, найближча до Сонця зоря знаходиться на відстані близько 4 світлових років. Дані Chandra також показали наявність заряджених частинок, що випускаються пульсаром.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Порівнявши ці дані з результатами спостережень інших телескопів, дослідники дійшли висновку, що один вибух наднової не може пояснити побачене. І пульсар, і яскраве рентгенівське випромінювання в центрі 30 Doradus B, найімовірніше, з’явилися в результаті колапсу масивної зорі, що стався близько 5 тисяч років тому. Однак більша тьмяна рентгенівська оболонка занадто велика, щоб бути результатом вибуху тієї ж наднової.

Натомість команда вважає, що в 30 Doradus B відбулося щонайменше два спалахи наднових, причому рентгенівську оболонку утворила інша наднова, що вибухнула понад 5 тисяч років тому. Цілком можливо, що в минулому їх було ще більше. Цей результат може допомогти астрономам дізнатися більше про життя та смерть масивних зір.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів