NASA продовжує місію для вивчення марсотрусів і працює над розвитком ядерної енергії на Місяці: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин до сніданку: Noosphere організувала для дітей із Маріуполя науково-розважальну програму. 5G може завадити американцям користуватися інтернетом Starlink, а марсіанський радар переведуть на нову операційну систему.

NASA продовжує місію InSight, щоб відкрити нові можливості на Марсі

Команда посадкового апарата InSight NASA вирішила продовжити терміни місії, щоб «максимізувати наукові результати». Очікувалося, що до кінця червня буде вимкнено сейсмометр (єдиний активний дослідницький інструмент InSight), щоб заощадити енергію та дозволити зонду протриматися на сонячних батареях, покритих пилом, до грудня 2022 року.

Та після деяких роздумів команда вирішила запрограмувати зонд так, щоб сейсмометр міг працювати трохи довше — до серпня або вересня, якщо все піде добре. Однак за це доведеться заплатити, оскільки це може призвести до більш швидкого розряджання батарей і втрати енергії космічного апарату. Позитивним моментом може стати те, що ця стратегія дозволить сейсмометру виявити більше загадкових «марсотрусів».

У Дніпрі для дітей із Маріуполя організували навчально-розважальну програму

Безоплатна 4-денна навчально-розважальна програма Noosphere STEM Camp пройшла в Дніпрі для дітей із Маріуполя. 50 маленьких маріупольців віком від 4 до 13 років стали учасниками STEM-конкурсу.

На майстер-класі з археології наймолодшій групі в ігровій формі показали особливості професії та дали можливість спробувати себе у ролі справжнього археолога. Середня група у цей час випробувала роботів. Діти самі їх збирали та програмували, керуючи машинами за допомогою планшетів.

Організатори впевнені, що зараз вкрай важливо працювати з дітьми, щоб відволікати їх від жахіття війни.

Новини ринку

Місія NASA Starling перевірить нові технології автономної навігації роєм на чотирьох кубсатах на низькій навколоземній орбіті. Джерело: Blue Canyon Technologies/NASA.

Через Starling NASA тестуватиме комплексні ройові операції

NASA готується до запуску свого першого супутникового рою Starling. Замість того, щоб зв’язуватися безпосередньо з чотирма кубсатами, оператори місії надсилатимуть інструкції рою як єдиному об’єкту.

У разі успіху «рої можуть революціонізувати те, як ми займаємося наукою, — сказав Ховард Кеннон, керівник проекту Starling в Дослідницькому центрі ім. Еймса NASA. — Замість того, щоб мати один монолітний космічний апарат, від правильної роботи якого ви залежите, ви можете мати кілька менших космічних апаратів, які є дешевшими».

Швейцарська авіакомпанія easyJet бере участь у програмах Inmarsat й Iris

Швейцарська авіакомпанія easyJet стане першою авіакомпанією-партнером Inmarsat і програми Iris Європейського космічного агентства (ESA) з модернізації управління повітряним рухом.

Iris, розроблений у рамках державно-приватного партнерства, запущеного ESA, є послугою, призначеною для забезпечення широкосмугового та економічного супутникового зв’язку між авіадиспетчерами та пілотами. Це дозволяє повітряному судну відправляти та отримувати оперативні дані з наземних систем протягом усього польоту. Послуга працює на платформі Inmarsat SB-S.

Компанія SpaceX попередила, що її широкосмугова мережа Starlink стане недоступною для більшості американців, якщо буде схвалено пропозицію щодо використання смуги 12 ГГц для наземних мереж 5G.

Американська супутникова мовна компанія Dish Network запитує дозвіл на експлуатацію потужної мобільної служби в діапазоні 12 ГГц, що є частиною Ku-діапазону, який Starlink, OneWeb та інші супутникові оператори використовують для підключення до терміналів користувача. У листі до Федеральної комісії зі зв’язку SpaceX повідомила, що тести, проведені нею в Лас-Вегасі, показують, як пропонована мережа змусить користувачів Starlink «зазнавати шкідливих перешкод» більш ніж у 77% випадків.

Підкомітет з асигнувань урізав бюджетну пропозицію NASA

Підкомітет з асигнувань Палати представників, що фінансує NASA, рекомендує 25,45 млрд доларів для агентства у 2023 фінансовому році. Незважаючи на значне збільшення порівняно з поточним фінансуванням у розмірі 24,04 млрд доларів, загальна сума на півмільярда менша, ніж 25,97 млрд доларів, запрошених президентом Байденом.

«Куайчжоу-1A» повертається до запусків із випробувальним супутником

Ракета «Куайчжоу-1А» вивела на орбіту супутник «Тяньсін-1» пізно ввечері у вівторок, що ознаменувало повернення до польотів через шість місяців після відмови твердопаливної ракети-носія.

«Куайчжоу-1A» стартувала з транспортно-пускової установки о 22:08 за східним часом 21 червня (23:08 за київським часом 21 червня) з космодрому Цзюцюань у пустелі Гобі.

NASA оголошує про вручення нагороди Artemis Concept за ядерну енергію на Місяці

NASA та Міністерство енергетики США (DOE) спільно працюють над розвитком космічних ядерних технологій. Агентства обрали три пропозиції щодо концепції для проекту наземної енергетичної системи, які можуть бути готові до роботи до кінця десятиліття для демонстрації на Місяці. Ця технологія принесе користь майбутнім дослідженням під егідою програми Artemis.

Кожен контракт, який буде укладено через Національну лабораторію Міністерства енергетики штату Айдахо, становить приблизно 5 млн доларів. Фінансування включає розробку початкових концепцій проекту енергосистеми на радіоактивних елементах потужністю 40 кВт, що має прослужити не менше 10 років у місячних умовах.

Цікаве

Mars Express (концепт). Джерело: ESA/ATG medialab;/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Марсіанський радар отримає нове ПЗ

Фахівці Національного інституту астрофізики Італії розробили нове програмне забезпечення, призначене для встановленого на борту зонда Mars Express радара MARSIS. Воно дозволить інструменту отримувати докладніші дані про підповерхневі шари Марсу та Фобосу.

Mars Express був запущений у 2003 році. Він став першим європейським апаратом, що вийшов на орбіту навколо іншої планети. На його борту знаходяться дев’ять наукових інструментів, включно з радаром MARSIS, основним завданням якого є пошук рідкої води та водяного льоду під поверхнею Марсу. Радар здатний зондувати поверхню планети на глибину до 5 км. Така велика проникна здатність досягається тим, що основна його антена має розмір 40 м.

Вчені визначили можливе джерело червоної шапки Харона

Співробітники Південно-Західного дослідницького інституту об’єднали дані місії NASA New Horizons із новими лабораторними експериментами та моделюванням екзосфери, щоб виявити ймовірний склад червоної шапки на плутоніанському супутнику Хароні та визначити, як вона могла утворитися. Перший в історії опис динамічної метанової атмосфери Харона з використанням нових експериментальних даних дає захоплюючий погляд на походження червоної плями на цьому небесному тілі.

«До New Horizons найкращі зображення Плутона, зроблені телескопом Hubble, показували тільки нечітку пляму відбитого світла, — сказав Ренді Гладстон із SwRI, член наукової групи New Horizons. — На додаток до всіх захоплюючих особливостей, виявлених на поверхні Плутона, проліт показав незвичайну особливість Харона — дивовижну червону шапку з центром на його північному полюсі».

Читайте також: Південнокорейська ракета вперше вивела супутники на орбіту, а чотири будівлі обсерваторії в Арізоні знищені лісовою пожежею: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа