NASA поставили завдання десятиліття: виявити «живого» двійника Землі

Аерокосмічна адміністрація опублікувала звіт з пріоритетами астрономії на наступне десятиліття. Одним з найважливіших завдань стала ціль знайти екзопланети, схожі на Землю. Для цього NASA збудує найбільший космічний телескоп в історії людства.

Двійник Землі
Якщо у Землі є двійник у глибинах Всесвіту, NASA намагатиметься його знайти. Фото: Live Science

Кожні 10 років Національні академії наук консультують урядові установи, такі як NASA та Національний науковий фонд, щодо пріоритетних дослідницьких завдань для астрономів у найближче десятиліття, повідомляє Space.

Радники випустили свій останній звіт 4 листопада і виділили три основні пріоритети:

  • краще зрозуміти природу чорних дір та нейтронних зір;
  • дослідити, як утворюються та розвиваються галактики;
  • виявити «придатні для життя світи, подібні до Землі» та біохімічні ознаки життя в інших планетних системах.

«Найдивовижніша наукова можливість, що відкривається перед нами найближчими десятиліттями, це ймовірність, що ми врешті зможемо знайти життя на іншій планеті», прокоментувала останній пункт дослідницьких пріоритетів астрофізик Каліфорнійського технологічного інституту Фіона Гаррісон.

«Космічне око» у пошуках життя

Комітет рекомендував побудувати телескоп, який затьмарить своїми розмірами Hubble. Це завдання поклали на NASA. «Космічне око» буде оснащене інфрачервоними, оптичними та ультрафіолетовими датчиками, а також коронографом з телескопічною насадкою, що призначена для блокування прямого світла від зорі, щоб можна було бачити довколишні об’єкти. Інакше слабкі екзопланети можуть бути не помітні через світло сусідньої зорі, яка в 10 мільярдів разів яскравіше, ніж вони. Будівництво телескопа вартуватиме приблизно 11 мільярдів доларів, а запустять його на початку 2040-х років.

LUVOIR
Large UV Optical Infrared Surveyor або LUVOIR («Великий ультрафіолетовий оптичний інфрачервоний інспектор») — проєкт космічної обсерваторії, що допоможе у пошуках придатних для життя екзопланет. Фото: Wikipedia

«З таким телескопом ви не побачите континентів на поверхні планет. Буде видно лише виразні маленькі цятки», — пояснив Брюс Макінтош, астрофізик зі Стенфорда.

Згодом, проаналізувавши світло, відбите від екзопланети, вчені зможуть з’ясувати хімічний склад її атмосфери. Атмосферні ознаки кисню, метану та води можуть вказувати на присутність життя на планеті, але астрономам доведеться виключити інші пояснення цих хімічних ознак, як-от вулканічна активність.

На сьогодні вчені ідентифікували понад 4500 екзопланет, близько 160 з яких мають тверду поверхню, як у Землі.

Нагадаємо, що раніше команда шведських астрономів змоделювала еволюцію галактики, так вони спробували пролити світло на механізм цієї трансформації.

Новини інших медіа
Як кількість опадів впливає на поля та ліси: супутникове дослідження
SpaceX виловила уламки Starship: що залишилось від ракети після шостого польоту Starship
Телескоп ALMA: у віддаленій галактиці серед пилу народжуються нові світила
SpaceX прагне надати космічному комплексу Starbase статус міста
Раз на століття схожі на Сонце зорі породжують велетенські вибухи
Без океану магми: місія NASA зазирнула в серце вулканічного світу
Підйом завершено: ровер Perseverance піднявся на вал кратера Єзеро
Японська компанія Ispace готується видобувати на Місяці гелій-3
Всесвіт на межі розуміння: темна енергія та загадка нескінченного розширення
Падіння астероїдів на мертві зорі: загадковим сигналам із космосу знайшли пояснення