NASA доручило Rocket Lab повернути зразки гірських порід з Марса

Компанію Rocket Lab обрали для розробки та реалізації альтернативної програми Mars Sample Return. Вона має на меті повернути на Землю зразки марсіанського ґрунту, зібрані ровером Perseverance. Проте її розробка зайшла в глухий кут і вже деякий час NASA шукає способи виправити ситуацію.

Ракета Neutron
Ракета Neutron. Джерело: spacenews.com

Rocket Lab врятує марсіанську місію

7 жовтня представники компанії Rocket Lab повідомили, що NASA доручила їм розробити альтернативний план реалізації місії Mars Sample Return. Вони мають або повністю переглянути технічну частину місії, або один з її ключових компонентів.

Mars Sample Return — найважливіший з проєктів NASA щодо дослідження планет Сонячної системи. Саме під час цієї місії мають бути повернуті на Землю ті зразки марсіанського ґрунту, які зараз збирає Perseverance. Проте вже пару років стало зрозуміло, що бюджет місії давно перевищений, а апарати по суті будувати ще не починали.

Нинішні оцінки відправлення Mars Sample Return на червону планету мають оцінку в 11 млрд доларів і строк не раніше 2040 року, що абсолютно нікого не влаштовує. Тому ще у червні NASA обрала 7 компаній для того, аби вони надали свої пропозиції, як це реалізувати швидше та дешевше.

Цікаво, що Rocket Lab серед них не було. Однак конкурс був відкритим і інженери компанії просто надали свої пропозиції раніше. І так вже сталося, що саме них NASA обрала для реалізації.

Що пропонує Rocket Lab

Власне, те що NASA когось таки обрала для виправлення ситуації із Mars Sample Return стало зрозуміло ще 27 вересня, коли стало відомо, що NASA уклала з кимось контракт вартістю 625 тис. доларів. І от тепер стало зрозуміло, що це — саме Rocket Lab. Що ж такого вони запропонували.

Rocket Lab заявляють, що збираються усе встигнути до стартового вікна 2028 року. І коштуватиме усе це лише 2 млрд доларів. Якщо ці плани вдасться реалізувати, це означатиме, що марсіанські зразки прилетять на Землю вже у 2033 і це не може не тішити, оскільки при більших термінах фахівці не гарантують збереження працездатності.

Як саме усе це буде реалізовуватися, остаточно не відомо. Однак з релізів NASA зрозуміло, що в центрі плану буде новий носій Rocket Lab Neutron, який зараз тільки проходить випробування. Очікується, що загалом знадобиться два його запуски. Перший доправить на Марс апарат, який забере зразки та виведе їх на орбіту червоної планети. Другий залишить на ній модуль для транспортування їх на Землю.

Розробки інших компаній

При цьому варто пам’ятати, що ті сім компаній, які від початку були відібрані для конкурсу теж представили свої плани. І деякі з них мають достатньо цікавий вигляд. Blue Origin, наприклад, заявила, що використовує свої «комерційні можливості» та підтримку NASA для свого пілотованого місячного посадкового апарата Blue Moon через програму Human Landing System.

Aerojet Rocketdyne та компанія L3Harris, заявили, що шукають способи зменшити масу як MAV, так і його посадкового модуля. Це могло б дозволити посадковому модулю використати наявну технологію посадки під назвою «небесний кран», продемонстровану на марсоходах Curiosity та Perseverance, що знизить витрати.

SpaceX цілком очікувано робить ставку на Starship, але поки не надала багато технічних деталей. Схоже, що остаточний план від них можна буде очікувати тільки після консультацій із NASA.

За матеріалами spacenews.com