Найвіддаленіше магнітне поле у Всесвіті виявилось слабшим за земне в 1000 разів

Вчені виявили найвіддаленіше магнітне поле, вимірявши його за допомогою світла, що подорожувало до нас понад 11 млрд років. Це значуще відкриття сталося завдяки аналізу світла, що випромінюється галактикою, відомою як ASW0009io9 (скорочено 9io9). Ми її бачимо такою, якою вона була лише через 2,5 млрд років після Великого вибуху.

9io9
Зображення 9io9, отримане обсерваторією ALMA, показує магнітне поле в галактиці, віддаленій від нас на 11 млрд світлових років. Фото: ESO/NAOJ/NRAO

Галактичні магнітні поля є складними та загадковими явищами, які виявляються у всьому Всесвіті. Вони генеруються завдяки руху електропровідного матеріалу, який перетворює кінетичну енергію на магнітну за допомогою ефекту динамо. Наприклад, магнітне поле Землі створюється рухом рідини всередині нашої планети.

Галактичні магнітні поля, які проходять через галактики та оточують їх, досі лишаються загадковими, і нам потрібно розуміти їхнє походження. Відкриття магнітного поля в галактиці 9io9 може надати важливі відповіді на ці запитання.

Вчені зазначають, що галактичне магнітне поле галактики 9io9 дуже слабке у порівнянні з іншими відомими магнітними полями. Воно становить всього 500 мікрогаусів або нижче, що приблизно в 1000 разів слабше, ніж магнітне поле Землі. Це свідчить про те, що магнітне поле галактики 9io9 формувалося дуже швидко, коли вона ще перебувала у стадії зростання. Це означає, що галактичні магнітні поля мають глибокий зв’язок із матеріалом, з якого утворюються нові зорі.

ASW0009io9
Інфрачервоне зображення галактики ASW0009io9 у вигляді червоної дуги, спотворене гравітацією яскравого об’єкта на передньому плані в центрі. Фото: ESO

На думку дослідників, інтенсивний процес формування світил, який відбувався в ранній епосі Всесвіту, може бути ключем до прискореного розвитку галактичних магнітних полів. Своєю чергою ці магнітні поля можуть впливати на подальший процес зореутворення.

Виявлення цього магнітного поля в галактиці 9io9 відкриває науковій спільноті нове вікно для вивчення внутрішньої будови галактик на ранніх стадіях їхнього розвитку. Це відкриття дає нові можливості для розуміння та дослідження магнітних полів у Всесвіті та їхньому впливу на космічну еволюцію.

Раніше ми повідомляли про те, що магнітні полюси Землі не збираються перевертатися.

За матеріалами Nature.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine