Найбільший прорив вчених: міні-зірку впіймали у магнітну пастку

Вчені з британської лабораторії Joint European Torus (JET) вперше за 25 років побили рекорд кількості виробленої енергії термоядерного синтезу. За 5 секунд енергетична установка виробила 59 мегаджоулів сталої енергії синтезу — аналогічного процесу, який живить зорі, зокрема наше Сонце. Ця кількість енергії порівнянна з 11 мегаватами, яких достатньо, щоб закип’ятити приблизно 60 чайників води або еквівалент 13,6 кг тротилу.

Випробування більш ніж удвічі перевищує попередній рекорд 21,7 мегаджоулів. Його встановили 1997 року на тому ж об’єкті. Команда вчених запевняє, що це великий науковий прорив, який на крок наблизив людство до зеленої форми енергії, яка не ризикує завершитись ядерним вибухом.

 Joint European Torus
Установка ядерного синтезу Joint European Torus (JET). Джерело: UKAEA

«Ми продемонстрували, що можемо створити міні-зорю всередині нашої установки й утримувати її там упродовж 5 секунд. При цьому вона здатна видавати високу продуктивність, що справді відкриває перед нами нові горизонти », — прокоментував керівник операцій JET Джо Мілнс.

Приборкання ядерного синтезу

Вчені дуже довго намагалися штучно відтворити процес ядерного синтезу. Цей природний процес виділяє дуже багато енергії. Кожна зоря у Всесвіті є, по суті, величезним термоядерним реактором, який підтримує їхню світність мільярди років. Проте створення подібної установки на Землі завжди споживало більше енергії, ніж виробляло. Поки що це робить термоядерні установки марними.

Випробування включало нагрівання іонізованих газів приблизно в 10 разів вище за температуру ядра всередині Сонця (15 000 000 000°C). За таких умов атомні ядра зливаються та виділяють величезну кількість енергії. Найскладніша частина полягає в тому, щоб виробляти більше енергії, ніж потрібно для запуску реакції — цей процес залишається «святим Граалем» термоядерної енергії.

JET
Підігрів плазми Joint European Torus (JET) під час роботи. Ілюстрація: EFDA-JET

Поки що установка JET досягла значення Q 0,33 — вихідна потужність синтезу щодо потужності термоядерної установки. Якщо значення Q колись дорівнюватиме одиниці, це означатиме, що установка виробила стільки енергії, скільки використала. Завдання вчених побудувати термоядерну установку зі значенням Q більше за одиницю.

Всього п’ять секунд та величезний крок для термоядерної енергетики

Сам по собі час роботи установки впродовж п’яти секунд може здатися не дуже вражаючим. Але той факт, що установка за ці п’ять секунд зберігала стабільність, є величезним кроком в галузі термоядерної енергетики.

«П’ять секунд — це не так уже й багато. Але це є доказом робочої концепції», — пояснює науковий співробітник JET Марк Венман виданню The Guardian.

Рекорд 1997 року досягав значення Q 0,7. Але, як вказує Nature, це сталося менш ніж за 4 мільярдні частки секунди.

Вченим ще доведеться пройти довгий шлях, перш ніж ми зможемо використовувати термоядерні реактори як стійку форму видобутку енергії. Якщо людство зможе успішно відтворити потужну термоядерну реакцію, що живить Сонце, це дозволить нам генерувати найчистішу енергію. Наразі вже важливо відзначити крок учених у правильному напрямку.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали, коли Сонце вибухне.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine