Найбільший інфрачервоний знімок Всесвіту допоможе вивчити далекі галактики

Міжнародна команда вчених опублікувала найбільше інфрачервоне зображення, яке коли-небудь було отримане телескопом Hubble. Воно отримало назву 3D-DASH. Світлина дозволить астрономам картографувати області зореутворення та проллє світло на джерела походження найперших галактик.

У пошуках перших галактик

Одним з основних завдань сучасної астрономії є вивчення еволюції перших галактик у Всесвіті. Оскільки йдеться про об’єкти, віддалені від нас на мільярди світлових років, випущене ними світло змістилося в інфрачервону область електромагнітного спектра. Тому для спостереження використовується знімання в інфрачервоному діапазоні.

Фотография 3D-DASH
Частина знімка 3D-DASH. Джерело: Gabe Brammer

Донедавна подібні дослідження суттєво ускладнювалися тим, що оглядові зображення великих ділянок неба можна отримати тільки з наземних обсерваторій. А їм не вистачало роздільної здатності, необхідної для виявлення рідкісних об’єктів. Тому вчені розробили нову техніку, яка дозволила залучити для цього телескоп Hubble. Вона отримала назву «дрейф та зсув» (англ. Drift And Shift, DASH).

Суть методики полягає в отриманні зображення, яке у вісім разів більше, ніж стандартне поле зору Hubble. Воно проводиться шляхом захоплення декількох знімків, які потім зшиваються разом, подібно до панорамного знімка на смартфоні. Інша відмінність від звичайного знімання полягає у швидкості. DASH дозволяє робити вісім знімків потрібної області протягом однієї орбіти замість одного знімка. Отже завдання, яке раніше вимагало 2000 годин спостережень, тепер може бути вирішене протягом 250 годин.

Рекордний інфрачервоний знімок Hubble

Отримане космічним телескопом зображення показує область під назвою COSMOS (Cosmic Evolution Survey). Ця ділянка неба раніше була предметом інтенсивних спостережень Hubble. Знімок демонструє галактики з великим червоним усуненням. Ми бачимо їх такими, якими вони були 10 млрд років тому. Але якщо взяти до уваги фактор розширення Всесвіту, реальна відстань становитиме 17 млрд років.

Деякі галактики зображені на знімку 3D-DASH. Джерело: Lamiya Mowla

3D-DASH покриває загальну площу, яка майже в шість разів перевищує видимий розмір Місяця на земному небі. Телескоп James Webb (JWST) навряд чи поб’є цей рекорд, бо він створювався з розрахунком для отримання високодеталізованих зображень крупним планом. Отже астрономам, швидше за все, доведеться зачекати на запуск інфрачервоного телескопа Roman (RST). Завдяки наявності ширококутної камери він володітиме в 100 разів більшим полем огляду, ніж Hubble. На цей час запуск RST запланований на 2027 рік.

Нагадаємо, що недавно Hubble зазнімкував аномальне кулясте скупчення.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine