Найбільші в історії: дослідник Європи отримав гігантські сонячні батареї

Найбільший космічний апарат, коли-небудь створений NASA для дослідження інших планет, отримав «крила». Мова про масивні сонячні батареї, які забезпечуватимуть місію Europa Clipper енергією на шляху до Юпітера та його крижаного супутника Європи.

Найбільший міжпланетний апарат NASA

Орбіта Юпітера пролягає на відстані понад 700 млн км від Сонця. Околиці газового гіганта отримують лише 3% – 4% від тієї кількості сонячного світла, яка досягає Землі. Тому, щоб забезпечити Europa Clipper необхідною для роботи енергією, інженерам NASA довелося оснастити його найбільшими сонячними батареями, які коли-небудь встановлювали на міжпланетні зонди.

Сонячна батарея зонда Europa Clipper. Джерело: NASA/Frank Michaux

Кожна сонячна батарея Europa Clipper складається з п’яти сегментів. Її загальна довжина становить 14,2 метра, висота — 4,1 метра. Вони настільки великі, що їх можна відкривати тільки по одній у чистій кімнаті Центру обслуговування небезпечних навантажень Кеннеді, де інженери готують апарат до майбутнього запуску.

Під час запуску сонячні батареї Clipper перебуватимуть у складеному стані. Їх розгортання почнеться приблизно через 90 хвилин після того, як апарат опиниться в космосі, і займе 40 хвилин. У повністю розгорнутому вигляді розмах Europa Clipper c «крилами» становитиме 30,5 метра. Це більше за розмір баскетбольного майданчика!

Апарат також розгорне шість прикріплених до батарей антен. Вони є частиною радара, який шукатиме воду під товстим крижаним панциром Європи. Антени теж можуть похвалитися досить значними габаритами. Їхня довжина в перпендикулярному напрямку становить 17,6 метра.

Холодні околиці Юпітера

Коли Europa Clipper досягне Юпітера, його величезні батареї зможуть генерувати 700 ватів енергії. Це не так і багато. Приблизно стільки ж потрібно для роботи невеликої мікрохвильової печі або кавоварки. Але зонду вистачить такого запасу енергії для забезпечення роботи всіх систем і наукових інструментів.

Europa Clipper в околицях Юпітера (концепт). Джерело: NASA/JPL-Caltech

Батареї також повинні працювати в умовах сильного холоду. У тіні Юпітера температура обладнання опуститься до – 240 °C. Щоб переконатися, що панелі витримають такі екстремальні умови, інженери випробували їх у спеціалізованій кріогенній камері в Льєзькому космічному центрі в Бельгії.

Дата запуску Europa Clipper

Наразі основне питання, пов’язане з Europa Clipper — це надійність роботи його транзисторів. У травні з’ясувалося, що деякі зі встановлених на борту апарата електронних компонентів виходять з ладу за менших доз радіації, ніж очікувалося. Це може поставити під загрозу успішність місії.

Europa Clipper зі складеними сонячними батареями. Джерело: NASA/Frank Michaux

Поки NASA не ухвалила рішення з приводу транзисторів Europa Clipper. Інженери все ще продовжують тестувати електроніку апарата. У разі необхідності заміни, запуск Europa Clipper зсунеться, як мінімум, на рік. Якщо заміна не знадобиться, апарат буде запущений у жовтні 2024 року.

За матеріалами JPL

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли