Фахівці завершили встановлення камери LSST на телескоп обсерваторії Вери Рубін. Ця подія є ключовим кроком в історії проєкту, реалізація якого потребувала кількох десятиліть.
Таймлапс Всесвіту з надвисокою чіткістю
Обсерваторія Вери Рубін веде відлік своєї історії від початку нульових, коли вчені вперше запропонували проєкт створення оглядового телескопа з надшироким полем зору. Виготовлення його дзеркала почалося 2007 року, перший камінь у фундамент основи заклали 2015 року. Як місце розміщення обсерваторії було обрано вершину чилійської гори Серро-Пачон.

Після початку спостережень, обсерваторія Вери Рубін багаторазово скануватиме південне нічне небо протягом десятиліття, фактично створюючи надширококутний таймлапс Всесвіту з надвисокою чіткістю. Її основними завданнями стане вивчення темної енергії та темної матерії, картування Чумацького Шляху та малих об’єктів Сонячної системи (зокрема, навколоземних астероїдів та об’єктів поясу Койпера), а також пошуки наднових, гравітаційних лінз і квазарів. Очікується, що за роки своєї роботи обсерваторія виявить величезну кількість небесних тіл і явищ: від міжзоряних об’єктів до гамма-сплесків.

Найбільша цифрова камера у світі
Усе це стане можливим завдяки унікальній триелементній архітектурі телескопа обсерваторії. Він отримав три дзеркала замість звичайних двох: головне діаметром 8,4 метра, вторинне 3,5-метрове дзеркало, а також третє дзеркало діаметром 5 метрів, яке розташоване позаду великого отвору в головному дзеркалі. Ця інноваційна конструкція дозволить одночасно знімкувати слабкі об’єкти та об’єкти, що змінюють своє положення або яскравість у широкому полі зору.

«Серцем» оптичної системи обсерваторії стане 3200-мегапіксельна камера LSST. Це найбільша з коли-небудь створених цифрових камер. За розмірами вона порівнянна з автомобілем, її маса перевищує 3000 кг. Завдяки їй обсерваторія Вери Рубін збиратиме більше даних, ніж будь-яка інша обсерваторія в історії.

На початку березня співробітники обсерваторії встановили камеру LSST на її робочу позицію, що стало останнім важливим кроком на шляху до початку роботи обсерваторії. Найближчими тижнями її підключать, після чого інженери протестують усі її системи. Після цього обсерваторія зможе розпочати спостереження. Очікується, що її перші знімки будуть опубліковані в липні 2025 року.
За матеріалами NOIRLab