Надзвичайно рідкісний тип сонячного спалаху порушив радіозв’язок на Землі

На початку цього тижня на Сонці відбулися два масштабних спалахи практично одночасно, що створило надзвичайно рідкісне явище на нашій зорі. 22 січня сонячні плями AR3559 і AR3561, розташовані в різних півкулях Сонця на відстані приблизно 500 тис. км одна від одної, породили одночасно два потужних сонячних спалахи.

Spaceweather
Спалахи в різних півкулях Сонця, які відбулися майже одночасно. Анімація: Spaceweather

Згідно з даними Spaceweather, потужність подій сягнула позначки M5.1, що є високим показником і може призводити до тимчасового відключення радіозв’язку на полюсах Землі. Спалахи вже викликали 30-хвилинне від’єднання радіозв’язку на частотах нижче 30 МГц у деяких частинах Австралії та Індонезії. Хоча такі явища свідчать про зростання активності Сонця у межах його 11-річного циклу, цього разу не спостерігалося значної активності полярного сяйва.

Наслідки сонячного спалаху - порушення радіозв'язку
Наслідки сонячного спалаху порушення радіозв’язку. Ілюстрація: NOAA SWPC

Сонячні спалахи можуть іноді викликати «канібальські викиди корональної маси», що призводить до появи потужних сонячних бур та красивих полярних сяйв на Землі. Проте є інший вид спалахів, які одночасно трапляються у різних частинах Сонця — вони називаються симпатичними.

«Раніше вважалося, що симпатичні спалахи — це лише випадкові збіги обставин. Проте дослідження 2002 року показало, що пари спалахів насправді пов’язані між собою. Їхні сонячні плями з’єднані невидимими петлями магнітного поля. Отже, спалахи можна розглядати як дві частини одного вибуху», — пояснюють у Space.

Симпатичні спалахи можуть бути розділені навіть за пів години. Проте в останньому випадку, судячи зі знімків, зроблених Обсерваторією сонячної динаміки NASA (SDO), два сонячні спалахи були розділені всього кількома хвилинами, а можливо, навіть секундами.

Симпатичні спалахи є надзвичайно рідкісним явищем. Згідно з дослідженням 2022 року «Симпатичні сонячні спалахи: характеристики та однорідність», у період із 1975 по 2017 роки було виявлено 2204 симпатичних спалахи серед загальної кількості 77 604. Дослідження показало, що частота подібних явищ залежить від активності сонячного циклу, збільшуючись зі зростанням сонячної активності.

Хоча нещодавні симпатичні сонячні спалахи не викликали значних геомагнітних бур в атмосфері Землі, фотографам варто уважно стежити за подібними явищами. Сонячна активність збільшується, і це відкриває нові можливості для чудових фотографій полярних сяйв.

Раніше ми розповідали про головні факти про сонячні спалахи.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада