Націлюючись на Чумацький Шлях

Представлений знімок був опублікований на сайті Європейської Південної обсерваторії (ESO). Він демонструє потужні лазерні промені, які б’ють у небо з вежі четвертого «юніта» Дуже Великого телескопа (VLT).

Искусственные звезды
Лазери, що створюють штучні зорі. Джерело: ESO/A. Ghizzi Panizza

VLT розташований на вершині гори в чилійській пустелі Атакама. Це одне з найкращих місць на Землі для астрономічних спостережень із погляду кліматичних умов і віддаленості від джерел світлового забруднення. Але навіть тут атмосферна турбулентність створює значні проблеми для дослідників, які намагаються зазирнути у глибини космосу.

Щоб усунути вплив земної атмосфери, астрономи застосовують технологію адаптивної оптики. Для цього в телескопах використовуються деформовані дзеркала, що змінюють профіль своєї оптичної поверхні з частотою до 1000 разів на секунду на підставі даних про атмосферну турбулентність.

Своєю чергою, щоб визначити величину турбулентності, астрономи створюють штучні зорі за допомогою лазерів, які працюють на довжині хвилі 589 нм (вона має специфічний жовто-помаранчевий відтінок). Це випромінювання збуджує атоми натрію на висоті близько 90 км над Землею та змушує їх світитися. Як наслідок, у небі виникає штучна зоря. Порівнюючи теоретичні та реальні параметри такої зорі, комп’ютер розраховує характеристики атмосферних спотворень і потім компенсує їх шляхом зміни форми дзеркала телескопа.

В області, на яку націлені лазерні промені, видно смугу Чумацького Шляху, яка простяглася через весь небосхил. На знімку також можна побачити слабкий зелений відтінок неба. Це явище відоме як «світіння нічного неба». Воно виникає через природне випромінювання атомів і молекул земної атмосфери. Його можна побачити тільки там, де небо досить темне та не схильне до світлового забруднення.

Раніше ми писали, як VLT зазнімкував близьку спіральну галактику.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine