На запуск ізраїльського зонда не вистачає грошей

Інвестори відмовляються продовжувати фінансування зонда «Берешіт-2». Однак ізраїльська компанія SpaceIL, яка його розробляє, сповнена оптимізму й обіцяє запуск у 2025 році.

Модель першого «Берешіт»
Модель першого «Берешіта». Джерело: SpaceNews/Jeff Foust

«Берешіт-2» має проблеми із фінансуванням

Місія «Берешіт-2» перебуває під загрозою зриву. Принаймні так можна розуміти повідомлення про те, що частина донорів, які фінансують будівництво апарата, припиняють це робити. За які кошти він буде добудовуватися, наразі невідомо.

Цей апарат є послідовником місії «Берешіт». Підготовлена на гроші приватних розробників, хоча й у співпраці з космічною агенцією Ізраїлю, у квітні 2019 року вона могла стати першим комерційним зондом, який здійснив посадку на поверхню Місяця.

Через несправність одного з датчиків «Берешіт» розбився. Відтоді компанія SpaceIL розробляє нову місію, яка, як і перша, переважно фінансується приватним коштом. Загалом донори вже встигли перерахувати 45 зі 100 млн доларів, які необхідні на розробку нового апарата.

Однак у травні 2023 року вони несподівано оголосили, що більше не фінансуватимуть будівництво «Берешіта-2». Зокрема, від нього відмовився мільярдер Моріс Кан. За його словами, це не пов’язано з якимись проблемами із самою місією, просто так склалися обставини.

Керівництво SpaceIL не втрачає оптимізму

Проте керівництво SpaceIL не втрачає оптимізму. Ще у січні 2023 року було визначено, що місія має стартувати вже 2025 року. Вона буде сильно відрізнятися від попередньої та складатиметься з орбітального апарата та двох малих зондів, які відділяться від нього та здійснять м’яку посадку на поверхню нашого супутника.

27 червня керівники SpaceIL провели пресконференцію, на якій підтвердили попередні плани. Щобільше, було оголошено, що німецька агенція DLR розробить для посадкового апарата навігаційну систему.

Інженери особливо відзначають, наскільки важливою може бути місія для освіти, адже у процесі посадки зможуть взяти участь студенти. Що ж до проблем із фінансуванням, то, за словами голови SpaceIL, це питання, які вони можуть вирішити.

За матеріалами spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine