На швидкості 2700 км/год: надзвуковий літак XB-1 готується до першого польоту

Розроблений стартапом Boom Technology 22-метровий літак XB-1, який здатний рухатися швидше за звук, успішно пройшов ключові етапи підготовки до свого історичного дебюту в повітрі. Демонстраційний літак XB-1 був переміщений з ангара в Сентенніалі (штат Колорадо) до авіаційно-космічного порту Мохаве в Каліфорнії та готується до скорого злету. Також XB-1 отримав експериментальний сертифікат льотної придатності від Федерального управління цивільної авіації США (FAA).

«Нещодавні досягнення на шляху до першого польоту XB-1 є результатом спільних зусиль всього нашого колективу, які мають на меті створення безпечного першого у світі надзвукового літака, розробленого приватною компанією», — заявив засновник і генеральний директор Boom Supersonic Блейк Шолль.

Результат 60 років розвитку авіаційних технологій

Літак XB-1 розроблений для досягнення швидкості 2,2 Маха, що вдвічі перевищує швидкість звуку. Це близько 2700 км/год. Для прикладу, таку швидкість здатний розвивати винищувач США McDonnell Douglas F-15 Eagle.

Перший політ відбудеться над пустелею Мохаве у тому самому повітряному просторі, де в жовтні 1947 року Чак Єгер вперше подолав звуковий бар’єр на експериментальному літаку Bell X-1.

Boom Supersonic XB-1
Boom Supersonic XB-1. Фото: boomsupersonic.com

Компанія Boom також отримала дозвільні листи на використання повітряного простору над пустелею Мохаве для XB-1, дозволяючи головному пілоту-випробувачу Біллу «Доку» Шумейкеру та пілоту-випробувачу Трістану «Гепетто» Бранденбургу керувати надзвуковим літаком під час випробувального польоту. Обидва пілоти провели сотні годин на симуляторах та навчально-тренувальному літаку T-38, що допомогло їм підготуватися до цього значущого польоту.

Boom підкреслює, що вони об’єднали 60 років авіаційних технологій, включаючи досягнення в галузі вуглепластикових композитів та провідної авіоніки, для створення вуглецевого композитного корпусу й титанового фюзеляжу XB-1.

Boom Supersonic XB-1
Boom Supersonic XB-1. Фото: boomsupersonic.com

XB-1 має модифіковане дельта-крило. Така конструкція не тільки дозволяє досягати швидкості вище 2 Маха, а й гарантує безпечний зліт і посадку. За даними Boom, XB-1 оснащений трьома двигунами General Electric J85, які забезпечують літаку сумарну тягу до 5579 кг.

XB-1
Boom Supersonic XB-1. Фото: boomsupersonic.com

Overture

XB-1 є важливою передумовою для реалізації плану компанії Boom щодо створення комерційного авіалайнера під назвою Overture, який, за словами Шолла, може зробити надзвукові польоти стандартними. Якщо випробування XB-1 пройдуть успішно, Boom планує випустити літак Overture 2026 року, а перший політ запланований не раніше 2027-го.

Overture
Проєкт пасажирського надзвукового літака Overture. Ілюстрація: boomsupersonic.com

Overture стане спадкоємцем останнього комерційного надзвукового літака Конкорд, який експлуатувався з 1969-го по 2003 рік. Overture матиме довжину 61 м та зможе розвивати крейсерську швидкість 1,7 Маха, що на 20% перевищує швидкість сучасних комерційних літаків над сушею і вдвічі швидше над водою. Overture також працюватиме на 100% екологічно чистому авіаційному паливі, повідомляє Boom.

Overture
Проєкт пасажирського надзвукового літака Overture. Ілюстрація: boomsupersonic.com

За словами компанії, коли літак буде введений в експлуатацію, він зможе подолати відстань між Нью-Йорком і Римом всього за 4 год 45 хв, що є значним скороченням у порівнянні з поточними 8 годинами. Також подорож між Сан-Франциско і Сеулом займе лише трохи понад 8 год, замість звичайних понад 12 годин.

Раніше ми повідомляли про те, як NASA та Boeing представили літак X-66A.

За матеріалами Space.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine