На планетах біля червоних карликів можливий фотосинтез

У червоних карликів значно більший відсоток енергії, ніж у Сонця випромінюється в інфрачервоній області спектра. Вчені поставили експеримент із ціанобактеріями й довели, що розвитку життя це не завадить.

Хлорофіл забезпечує зелений колір рослин
Зелені рослини здійснюють фотосинтез. Джерело: Science.howstuffworks.com

Спектр випромінювання та фотосинтез

Наше Сонце більшу частину своєї енергії випромінює у видимій області спектра. При цьому максимальна інтенсивність припадає на ті довжини хвиль, які відповідають зеленому кольору. У цих умовах використання земними рослинами хлорофілу для засвоєння сонячного світла дещо неоднозначне. Річ у тім, що саме він надає листю зеленого кольору. А коли щось має певне забарвлення, то це означає, що саме цю довжину хвиль воно відбиває. Тобто ключова речовина у процесі фотосинтезу теоретично має знижувати його ефективність.

І це при тому, що існує, наприклад, ретиналь. Ця речовина теж може перетворювати сонячне світло на хімічну енергію, але при цьому відбиває не зелене світло, а червоне та синє. Теоретично, рослини з фіолетовим листям мали б виробляти енергію ефективніше, ніж знайома нам усім зелень.

Але схоже, що в еволюції життя на Землі вирішальною була зовсім не здатність ефективно використовувати вузьку смугу спектра, де інтенсивність випромінювання Сонця максимальна. Значно важливішою виявилася здатність збирати енергію з усього спектра.

Життя в системах червоних карликів

Питання про ефективність хлорофілу дотичне до проблеми можливості життя у системах червоних карликів. Ці маленькі холодні зорі складають 75 відсотків світил навколо нас. І планет біля них виявлено чимало.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 2021 (185)

До товару

Чи можливий фотосинтез в системі червоного карлика
Життя в системі червоного карлика. Джерело: Рhys.org

Однак і перелік факторів, які можуть зробити життя біля них неможливим, чималий. Тут і припливне захоплення планет у зоні заселеності, й спалахи на зорях, і відсутність у їхніх системах астероїдних поясів та планет-гігантів.

Серед іншого спектр випромінювання червоних карликів зсунутий у червону область відносно сонячного. Через що у вчених виникли побоювання, що фотосинтез у цих умовах буде просто безглуздим.

Експеримент із ціанобактеріями

Щоб розвіяти ці побоювання, вчені створили камеру з атмосферою, подібною до ранньої земної, та за допомогою світлодіодних ламп створили освітлення, максимум якого припадає на інфрачервону область спектра. Потім вони помістили у ці умови, що дуже схожі на планету на орбіті червоного карлика, ціанобактерії.

Ціанобактерії, які є найпримітивнішими живими істотами, здатними до фотосинтезу, у таких умовах почувалися цілком добре. Тож вчені вирішили помістити в експериментальну камеру зелені та червоні водорості, але й вони змогли рости під умовним світлом червоного карлика.

Експериментальна установка
Установка, на якій здійснювалися експерименти з фотосинтезом. Джерело: Рhys.org

Зрештою, експеримент зовсім не доводить, що життя в системах червоних карликів неодмінно є. Але він вчергове свідчить, що перепони для його існування там не такі неподоланні, як у цьому впевнені численні дослідники.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів