На крихітній ділянці неба виявлено 25 тисяч надмасивних чорних дір

Світлина нижче може нагадувати звичайне зображення нічного неба. Але те, на що ви уважно дивитесь, насправді не є розсипом блискучих зір на темному тлі. Кожна з цих білих цяток є активною надмасивною чорною дірою. І кожна з цих чорних дір поглинає матеріал у серці галактик за мільйони світлових років від нас.

25 тисяч чорних дір
Зображення охоплює лише 4% північного неба, на якому видно 25 тисяч чорних дір. Джерело: LOFAR

Це зображення, опубліковане 2021 року, містить 25 тисяч таких точок. Це найдетальніша на сьогодні карта чорних дір на низьких радіочастотах, досягнення, на складання якого були витрачені роки клопіткої праці. Утворити таке зображення допомогла європейська мережа LOw Frequency ARray (LOFAR), що складається з 20 тисяч радіоантен, розміщених у 52 місцях по всій Європі. Наразі LOFAR є єдиною мережею радіотелескопів, яка здатна робити глибокі зображення з високою роздільною здатністю на частотах нижче 100 МГц.

На фото охоплено лише 4% північного неба. Але ця світлина була лише першою в амбітному плані мережі отримати зображення всього північного неба в ультранизьких частотах LOFAR LBA Sky Survey (LoLSS). Оскільки LOFAR базується на Землі, йому потрібно подолати значну перешкоду, яка не зачіпає космічні телескопи, — іоносферу. Це особливо проблематично для ультранизькочастотних радіохвиль, які можуть відбиватися назад у космос. З цієї причини на частотах нижче 5 МГц іоносфера непрозора.

LOFAR
Кожна крихітна цятка чорна діра змітає масу космічної матерії у власній галактиці. Джерело: LOFAR

Частоти, які проникають в іоносферу, можуть змінюватися залежно від атмосферних умов. Щоб подолати цю проблему, команда використовувала суперкомп’ютери, які кожні чотири секунди запускали алгоритми коригування іоносферних перешкод. За 256 годин, які LOFAR дивився в небо, було зроблено дуже багато виправлень. Саме це коригування дало нам такий чіткий погляд на ультранизькочастотне небо.

Важливо також розуміти, що самі по собі чорні діри не випромінюють світла. Інтенсивне світло випромінює розігрітий матеріал, який обертається навколо них.

Раніше ми повідомляли про те, як чорні діри запідозрили у зв’язках із темною енергією.

Результати були опубліковані в Astronomy & Astrophysics.

За матеріалами ScienceAlert.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine