На Енцеладі знайшли нову молекулу і свідчення хімічної активності

Аналіз даних космічного апарата Cassini показує, що в океані під крижаною корою супутника Сатурна Енцелада є синильна кислота. Крім того, вчені переконані, що в його глибинах є потужне джерело хімічної енергії, можливо, пов’язане з життям.

На Енцеладі знайдена молекула синильної кислоти
На Енцеладі знайдена молекула синильної кислоти. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Завдяки даним Cassini знайдена важлива молекула

Вчені заявляють, що знайшли на супутнику Сатурна Енцеладі нову молекулу, що є дуже важливою для життя. Йдеться про синильну кислоту, котра вважається страшною отрутою, однак насправді відіграє надзвичайно важливу роль у біологічних процесах на Землі. Її молекула складається з атомів водню, азоту та вуглецю.

Про те, що під корою Енцелада присутній океан рідкої води, відомо вже багато років завдяки близьким прольотам апарата Cassini. У викидах із поверхні супутника вже неодноразово знаходили різні органічні молекули. А нещодавно вчені виявили там фосфор, який теж є важливим для існування життя.

І ось тепер — нове відкриття, знову зроблене на основі даних Cassini. Сам апарат ще 2017 року впав на Сатурн, проте за роки роботи він назбирав стільки даних, що вчені досі роблять відкриття, просто аналізуючи їх.

Синильна кислота та джерело хімічної енергії

Молекулу синильної кислоти науковці виявили саме таким способом. Вони застосували статистичний аналіз до даних, зібраних спектрометром Cassini, що вивчав окремі іони та молекули газів протягом усієї своєї роботи, й тепер їх вдалося як слід оцінити.

Та найважливіший результат дослідження полягає не в синильній кислоті. Разом із нею вчені виявили низку молекул, які демонструють сліди окислення й інших хімічних процесів, що продукують багато енергії у глибинах океану Енцелада.

Раніше науковці вже знаходили там метан, який цілком може бути результатом біохімічних реакцій, однак його синтез неможливо порівняти з процесами окислення в живих клітинах. Тож нове відкриття значно збільшує ймовірність того, що на Енцеладі є життя.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine