У шлейфах підводних вулканів виявили бактерію Sulfurimonas pluma. На відміну від своїх родичів, вона витримує не тільки пекельні умови, а й збагачені киснем води. Тому її легко могли б виявити в океанах Європи та Енцелада.
Нова екстремофільна бактерія
Вчені з Інституту морської біології Макса Планка у Німеччині виявили на дні океану нову екстремофільну бактерію Sulfurimonas pluma. Подібні до неї мікроорганізми достатньо поширені у гарячих вулканічних джерелах на великій глибині. Зазвичай саме їх розглядають як живих істот, які могли б вижити під кригою супутників планет-гігантів, де, на думку вчених, можуть існувати схожі умови.
Екстремофільні організми переважно живуть у гарячому джерелі. Там вони в умовах відсутності кисню черпають енергію з хімічних реакцій сірковмісних сполук. Sulfurimonas pluma відрізняється від них тим, що кисень для неї не є смертельною отрутою. Тому вона може існувати на значній відстані від вулканічних джерел, де його у воді чимало.
Допомагає їй у цьому низка генетичних змін, які не тільки зробили її стійкою до дії кисню, а й навчили видобувати енергію з багатьох джерел. Основним із них є водень. Завдяки цьому бактерія розмножується переважно у дуже віддалених від джерела шлейфах.
Європа та Енцелад
Вчені вже достатньо давно очікують, що основним джерелом енергії у підлідних океанах Європи, Енцелада та інших крижаних супутників планет-гігантів мають бути природні гідротермальні джерела. Там в умовах повної відсутності світла можуть існувати організми, схожі на наших земних екстремофілів.
Однак вулкани — на великій глибині та знайти їх не так просто. Шлейфи насиченої теплом і хімічними сполуками води спочатку підіймаються від них вертикально, а потім поступово набувають горизонтального напрямку.
Досі вважалося, що життя можна виявити тільки у вертикальній складовій цих шлейфів. Адже океани Європи насичені киснем, а всі відомі на той час екстремофіли його не витримують. Проте з відкриттям Sulfurimonas pluma інопланетні бактерії можна буде знайти у значно більших об’ємах води.
Вчені сподіваються, що ці організми будуть виявлені майбутніми місіями, які шукатимуть життя за межами Землі, включаючи Europa Clipper NASA, який буде запущений 2024 року для вивчення придатності Європи для життя, і Enceladus Orbilander, що шукатиме ознаки життя на поверхні Місяця.
За матеріалами www.space.com.
Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!
Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine