На честь астронома-любителя вперше назвали п’ять відкритих галактик

Астроном-любитель Джузеппе Донателло вже має на своєму рахунку 11 небесних відкриттів, дев’ять з яких названі на його честь.

NGC 253
Галактика Скульптор NGC 253, навколо якої астроном-любитель Джузеппе Донателло виявив вісім карликових галактик. Їх назвали на його честь. Фото: DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA, G. Donatiello

«Наскільки мені відомо, я перший і єдиний астроном-любитель, чиї відкриті галактики названі моїм іменем. Все почалося з першого відкриття в 2016 році, коли на своїх астрофотографіях я знайшов те, що наразі називається Donatiello I. Незвична практика надання імені галактиці принесла мені велику радість», — розповідає Донателло в інтерв’ю Space.com.

Астроном-любитель зазначає, що його робота більше пов’язана з хвилюванням від нових відкриттів, ніж з можливістю опинитися у підручниках з астрономії. Серед нових відкриттів — п’ять карликових галактик: Donatiello V, Donatiello VI, Donatiello VII, Donatiello VIII і Donatiello IX. За даними Space, їх важко виявити через дуже маленький розмір і слабку світність. Вони розташовані на відстані в середньому 11,5 млн світлових років від Землі.

Donatiello
Карликові галактики від Donatiello I до Donatiello IX, як їх видно за допомогою Dark Energy Spectroscopic Instrument. Зображення: DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA, G. Donatiello

«Загалом карликові галактики мають дуже низьку світність. Багато супутників Чумацького Шляху важко виявити, оскільки вони добре замасковані в зоряних полях. Для зовнішніх галактик це стає ще складнішим завданням. На відстані кількох мегапарсеків найслабші карликові галактики зникають на тлі неба», — пояснює астроном-любитель.

Ці відкриття є важливими для наукової спільноти, оскільки допомагають астрономам вивчати найстаріші зорі нашого Всесвіту, досліджувати природу і розподіл темної матерії, а також впливати на сучасні моделі космології. Відкриті галактики надають більше інформації про еволюцію Всесвіту і його можливі майбутні зміни.

Donatiello
П’ять нещодавно відкритих карликових галактик від Donatiello V до Donatiello IX. Авторство зображення: Martínez-Delgado

«Кожне нове відкриття важливе», — резюмує Донателло.

Раніше ми повідомляли про те, як астрономи-любителі перетворили сарай на планетарій заради порятунку 40-річної обсерваторії.

Крок на шляху до Місяця: Китай здійснив успішне пропалення нової ракети
Телескоп James Webb розгадує таємницю народження Крабоподібної туманності
Початок кінця: Hubble зазнімкував молекулярну хмару
Астронавти побачили політ Starliner на тлі полярного сяйва
Випадкова знахідка підтвердила одну з давніх теорій раннього Всесвіту
Вчені відкрили землеподібну планету на відстані 55 світлових років від нас
Телескоп Chandra шукатиме життя біля найближчих до нас зір
Повернення Starliner на Землю затримується ще на чотири дні
Новий трюк для старого телескопа: Hubble відновив наукові спостереження
В уламку скелі знайшли матеріал із протопланетного диска часів формування Сонячної системи