Зазвичай гучні відкриття про Всесвіт роблять вчені-астрономи. Але трапляються випадки коли аматорам вдається помітити те, що промайнуло крізь око професіоналів. Недавно астроном-любитель зробив дивовижне наукове відкриття. І навіть не одне. Ентузіаст Френк Ківі використав загальнодоступні дані, щоб виявити 34 нові надхолодні подвійні системи з коричневими карликами, що розташовані неподалік Сонячної системи. Відкриття було зроблене в межах проєкту Backyard Worlds, де групи зацікавлених аматорів у вільний час аналізують дані, зібрані телескопами, щоб знайти ознаки раніше не відкритих об’єктів, наприклад, коричневих карликів.
«У Backyard Worlds взяли участь 150 тисяч волонтерів, серед яких було кілька сотень досвідчених астрономів-любителів, які виконували власні амбітні дослідницькі проєкти», — сказав астроном Аарон Мейснер із NOIRLab NSF, який також є співзасновником Backyard Worlds.
Коричневий карлик — це об’єкт, який за своїми параметрами розміщений між зорею та планетою. Фактично, це мертві світила, у яких не відбувається ядерного синтезу, щоб виробляти тепло, і вони поступово остигають упродовж мільярдів років. До цього відкриття було мало відомо про подвійні системи з коричневими карликами, тому ця знахідка значно збільшила каталог об’єктів, які тепер можна вивчати.
«Ці відкриття були зроблені астрономом-любителем, який власноруч провів титанічну роботу з аналізу астрономічних даних. Сучасні астрономічні архіви мають величезну скарбницю інформації та часто містять потенційні відкриття, які просто чекають, щоб їх помітили. Така робота варта поваги», — прокоментував Аарон Мейснер.
Цей конкретний набір із 34 коричневих карликів був виявлений за даними з NOIRLab Astro Data Archive. Після того як Ківі знайшов ознаки подвійних систем, результати були опубліковані в статті на Arxiv, написаній спільно з професійними астрономами.
Нагадаємо, що раніше NASA попросила допомоги з пошуком марсіанських хмар.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine