Космічний телескоп TESS, що належить NASA, відзначив свій п’ятирічний ювілей. З цієї нагоди аерокосмічна адміністрація розповіла про його основні досягнення.
Принцип роботи телескопа TESS
TESS був запущений 18 квітня 2018 року. Основне призначення апарата полягає в пошуку екзопланет. TESS робить це за допомогою транзитного методу — шляхом відстеження змін яскравості зір, викликаних транзитами їхніх компаньйонів.
Телескоп оснащений чотирма ширококутними камерами, що працюють у спектральному діапазоні від 600 до 1000 нм. Кожна з них має поле зору 24°×24°. Вони орієнтовані таким чином, що разом утворюють єдине поле зору у вигляді витягнутої смуги розміром 24°×96°. TESS спостерігає ділянку протягом 27 днів, після чого переводиться на сусідній сектор. На початку своєї місії телескоп робив знімок кожні 30 хвилин, але завдяки збільшенню швидкості передачі даних, цей показник вдалося знизити до 200 секунд.
Головні досягнення TESS
За п’ять років роботи TESS охопив 93% небесної сфери, передавши на Землю 251 терабайт даних. Загалом, на них потрапило понад 467 тисяч різних об’єктів. Це не тільки зорі, але також наднові, далекі галактики, надмасивні чорні діри та різні небесні феномени.
Наразі астрономам вдалося підтвердити існування 329 знайдених TESS екзопланет. Ще кілька тисяч значаться у списку кандидатів. Однією з найцікавіших знахідок TESS стало виявлення двох землеподібних екзопланет у зоні населеності навколо зорі TOI 700 d.
Іншим важливим досягненням стало відкриття трьох екзопланет, що обертаються навколо молодої сонцеподібної зорі TOI 451. Вона розташована на відстані 400 світлових років від Землі та входить до складу потоку Риби-Ерідан: відкритого зоряного скупчення, чий вік оцінюють у 120 млн років.
TESS також вдалося виявити регулярні спалахи в центрі галактики ESO 253-3. Вони відбуваються з інтервалом у 114 днів, їхнім джерелом є надмасивна чорна діра. На сьогодні це перший випадок виявлення чорної діри, яка поглинає речовину за настільки чітким «розкладом».
За матеріалами https://www.nasa.gov
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine