Міжзоряний ремонт завершено: Voyager 1 відновив передачу всіх наукових даних

Міжзоряний зонд Voyager 1 повернувся до штатного режиму роботи та відновив передачу даних з усіх наукових інструментів. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому на сайті Лабораторії реактивного руху NASA.

Ремонт у міжзоряному просторі

У листопаді минулого року Voyager 1 зіткнувся з однією з найсерйозніших проблем за час своєї епічної 46-річної подорожі. В апарата вийшов з ладу чіп, у якому зберігалася частина коду системи польотних даних (FDS). У результаті Voyager 1 втратив можливість передавати на Землю телеметрію та наукову інформацію.

Схема геліосфери та приблизне положення зондів Voyager. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Ситуація була додатково ускладнена величезною відстанню до апарата (сигналу, що був випущений з Землі, потрібно 22,5 години, щоб дістатися до Voyager 1) та віком. Більшість його конструкторів уже померли, а решта давно перебувають на пенсії. Тому фахівцям місії доводилося грати роль техноархеологів, вивчаючи документи півстолітньої давнини, намагаючись зрозуміти логіку їхніх авторів.

У підсумку інженерам NASA знадобилося п’ять місяців, щоб зрозуміти причину проблеми та виробити рішення у вигляді перенесення коду з ділянки, яка вийшла з ладу, в інші частини FDS. Це дало змогу відновити отримання телеметрії з зонда.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Наступним кроком стало відновлення наукової роботи. У травні інженери направили Voyager 1 команду, що дала змогу отримати інформацію з двох із чотирьох інструментів апарата, які все ще функціонують: приймача плазмових хвиль і магнітометра. Тепер їм вдалося налагодити роботу двох інструментів, що залишилися — детектора космічних променів і приладу для вимірювання заряджених частинок низької енергії.

Найближчим часом фахівці планують провести додаткові роботи, що включають перепрограмування годинників у комп’ютерах апарата, а також обслуговування бортового магнітофона, який записує деякі дані приладу плазмових хвиль. Але загалом, Voyager 1 нарешті повернувся до повноцінної роботи.

Майбутнє Voyager

Тепер, коли комп’ютер космічного апарата знову функціонує, ключовим фактором, що обмежує термін служби Voyager 1 і Voyager 2, є втрата потужності, що генерується їхніми бортовими радіоізотопними генераторами. Щорічно вони втрачають близько чотирьох ват. Це пов’язано з поступовим розпадом плутонію-238 і деградацією термопар, що перетворюють тепло від цього розпаду на енергію.

Voyager 1 в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Контролери місії справляються зі зниженням потужності, відключаючи несуттєві системи, а також обігрівачі, які не дають замерзнути ключовим компонентам апарата та його науковим інструментам. Поки що їм вдається витримувати баланс, але з кожним роком це стає все складніше. В якийсь момент у інженерів не залишиться іншого вибору, окрім як почати вимкнення приладів, що залишилися.

Найближча мета фахівців — довести пару Voyager до 2027 року, коли відзначатиметься 50-та річниця їхнього запуску. В ідеалі вони сподіваються отримувати дані з апаратів до 2030-х років. Якщо контакт із Voyager 1 вдасться підтримувати до 2035 року, то в цей момент він перебуватиме на відстані 200 астрономічних одиниць (30 млрд км) від Землі.

Новини про те, що Voyager 1 відновив передачу даних з усіх приладів, з’явилися всього через два дні після смерті Еда Стоуна. Стоун був науковим керівником проєкту з моменту його розроблення 1972 року й до 2022 року, коли він пішов на пенсію у віці 86 років.

За матеріалами JPL

Новини інших медіа
Світитися, щоб вижити: як складні молекули виживають у космічних хмарах
Фізики створили «бомбу-чорну діру». Навіщо це потрібно і чи варто хвилюватися?
CubeRover от Astrobotic готовий до польоту на Місяць
Curiosity продірявив брудні залишки висохлого озера на Марсі
Супутники Starlink шкодять радіоастрономії паразитними сигналами
Чи зможе сонячний екран захистити Землю від змін клімату
На невизначений термін: політ Ax-4 відкладений через витік у російському модулі МКС
Три гарячих юпітери біля трьох помаранчевих карликів: нове відкриття астрономів
Астронавт МКС виловив несподівану «здобич» на космічній риболовлі
Perseverance на Марсі зробив сенсаційне відкриття у кратері Єзеро