Людина, яка показала нам Сонячну систему: голова місії Voyager Ед Стоун помер у віці 88 років

Людство втратило міжзоряного першопрохідця. Ед Стоун, науковий керівник місії NASA Voyager з 1972 по 2022 рік, помер 9 червня, у віці 88 років.

Ед Стоун
Ед Стоун, колишній директор JPL і науковий співробітник проєкту місії Voyager, помер 9 червня 2024 року. Авторство світлини: NASA / JPL-Caltech

«Ед Стоун був першопрохідцем у космосі, близьким другом і наставником для багатьох. Ед взяв людство у подорож Сонячною системою і за її межі, залишивши величезний вплив на NASA і світову наукову спільноту», — зазначила Нікола Фокс, заступниця адміністратора Управління наукових місій NASA.

У 1977 році Voyager запустив два зонди для дослідження планет-гігантів Сонячної системи. Ці апарати виявили інтенсивний вулканізм на супутнику Юпітера Іо, кільця та десять нових супутників Урана та ще багато іншого. У 2012 році Voyager-1 першим вийшов за межі геліосфери, досягнувши міжзоряного простору, а в 2018-му до нього приєднався Voyager-2. Обидва апарати досі працюють, вивчаючи простір між нашою зорею та сусідніми. Voyager-1 наразі перебуває на відстані понад 24 млрд км від Землі, а Voyager-2 — близько 21 млрд км.

Стоун народився 23 січня 1936 року в Ноксвіллі (штат Айова). Його батько, керівник будівництва, навчив сина розбирати та збирати речі, що викликало у Еда цікавість до науки. Вивчаючи фізику в коледжі, Стоун вступив до аспірантури Чиказького університету, де допомагав створювати наукові прилади для космічних кораблів. Перший його прилад був на борту супутника-шпигуна Discovery-36, запущеного 1961 року. Цей інструмент допоміг вченим зрозуміти природу сонячного випромінювання і радіаційних поясів Ван Аллена.

У 1964 році Стоун став докторантом Каліфорнійського технологічного інституту (Caltech) і незабаром почав працювати над місіями NASA. Протягом багатьох років він був головним дослідником або керівником наукових приладів у дев’яти місіях агенції, а також співдослідником у п’яти інших. Стоун також очолював Лабораторію реактивного руху (JPL) з 1991 по 2001 рік, коли були здійснені важливі віхи, такі як посадка марсохода Sojourner у межах програми Mars Pathfinder у 1996 році та запуск місії Cassini-Huygens до Сатурна у 1997-му.

Ед Стоун
Ед Стоун став науковим керівником проєкту місії Voyager у 1972 році, за п’ять років до запуску, і пропрацював на цій посаді 50 років. Протягом цього часу він також працював директором Лабораторії реактивного руху NASA. Авторство світлини: NASA / JPL-Caltech

Колеги Стоуна відзначали його відданість науковій освіті та комунікації. Він завжди намагався допомогти розповісти про наукові досягнення точно і цікаво. Відкриття Еда стимулювали дослідження раніше невідомих куточків нашої Сонячної системи й надихатимуть майбутні покоління на досягнення нових рубежів. Його ім’я назавжди запам’ятають у спільнотах NASA, JPL, Caltech та інших, а його видатні апарати Voyager мільйони років подорожуватимуть міжзоряним простором.

Раніше ми повідомляли про те, як автор найзнаменитішого космічного знімка в історії загинув у авіакатастрофі.

За матеріалами jpl.nasa.gov

Геомагнітна тривога: вчені попередили про полярні сяйва 24 липня
Тариф Starlink за 1,25 млн доларів пропонує доступ до інтернету на швидкості 8 Гбіт/с
Класична спіраль: Hubble зазнімкував галактику без перетинки
Темна енергія слабшає: вчені отримали суперечливі дані про найзагадковішу силу Всесвіту
Пожежа на стартовому майданчику знищила ракету компанії ABL Space
Таємничі темні комети можуть бути джерелом походження води на Землі
Місяць повільно віддаляється від Землі й починає впливати на нас
Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео