Місію завершено: NASA попрощалася з відважним марсіанським вертольотом

NASA повідомила про припинення місії дрона-вертольота Ingenuity. Щонайменше одна з його лопатей отримала пошкодження під час останнього польоту. Це означає, що Ingenuity більше не підніметься в небо Червоної планети.

Останній політ Ingenuity

6 січня дрон-вертоліт Ingenuity здійснив свій 71-й політ. Апарату не вдалося виконати його програму: через збій у роботі навігаційної системи він був змушений здійснити дострокову посадку. Це сталося через те, що маршрут гелікоптера пролягав над піщаною ділянкою, де практично не було каміння або якихось інших утворень, які можна було б використовувати як орієнтир.

Тінь, що відкидається пошкодженою лопаттю дрона-вертольота Ingenuity. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Після дострокової посадки, фахівці NASA вирішили провести тест, який би засвідчив готовність Ingenuity до нових польотів. Він відбувся 18 січня. Під час нього дрон піднявся на висоту 12 метрів. На жаль, але під час посадки NASA втратила зв’язок із вертольотом.

Згодом контакт із дроном вдалося відновити. Однак передані на Землю знімки продемонстрували вельми неприємну істину — під час аварійної посадки Ingenuity пошкодив щонайменше одну зі своїх лопатей. Зроблений дроном знімок тіні свого ротора, наочно демонструє відсутній фрагмент. Вивчивши зображення та телеметрію, фахівці Лабораторії реактивного руху NASA дійшли висновку про неможливість продовження експлуатації дрона. Отже, 72-й політ став для нього останнім.

Спадщина марсіанського вертольота

Нехай в історії Ingenuity поставлено крапку, варто нагадати, що він у багато разів перевершив номінальні вимоги своїх конструкторів. Дрон був запущений на Марс як демонстратор. Його основним завданням була перевірка можливості вивчення Червоної планети за допомогою апаратів важчих за повітря.

Знімок марсіанської поверхні, зроблений Ingenuity під час свого 70-го польоту. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Ingenuity блискуче впорався з цим завданням. Формально він був розрахований на п’ять польотів і 30 днів роботи. У реальності ж Ingenuity провів на Марсі майже три роки й здійснив 72 польоти, під час яких пролетів близько 17 км.

Успіх Ingenuity послужив однією з основних причин, завдяки яким NASA схвалила місію Dragonfly, що передбачає вивчення Титана за допомогою літального апарата. Аерокосмічна адміністрація також ухвалила рішення включити пару аналогічних Ingenuity дронів у місію Mars Samplle Return, метою якої є доставлення на Землю зразків марсіанського ґрунту. Тож, нехай в історії Ingenuity і дописано останню главу, спадщина хороброго марсіанського дрона-вертольота надовго переживе його.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип