Місія NASA виявила прискорення обертання Марса

Використовуючи дані місії InSight, вчені провели найточніші в історії вимірювання обертання Марса. Виявилося, що швидкість обертання Червоної планети навколо своєї осі трохи збільшується.

Як виміряти швидкість обертання Марса

Вимірювання швидкості обертання Марса було виконано під час експерименту RISE (Rotation and Interior Structure Experiment). Під час нього вчені передавали радіосигнал на апарат InSight, що перебуває на поверхні планети, який потім був відбитий назад. Прийнявши відбитий сигнал, вчені шукали крихітні зміни частоти, викликані доплерівським зсувом, що давало змогу визначити швидкість обертання планети.

Апарат InSight. Стрілочки позначають положення антен, що використовувалися в експерименті RISE. Джерело: NASA/JPL-Calte

Це було непросте завдання, адже йшлося про пошук відхилень менше ніж 40 см, що вимагало колосальної роботи з фільтрації шуму. Але, проаналізувавши дані за перші 900 днів роботи InSight, їм вдалося отримати необхідні дані.

Варто сказати, що InSight був не першим апаратом, який NASA використовувала для вимірювань швидкості обертання Марса. Подібні експерименти раніше проводилися з посадковими платформами Viking і Pathfinder. Але завдяки появі досконалішої техніки та використанню нових методів обробки даних, дослідникам вдалося в рази збільшити точність вимірювань.

Прискорення обертання Марса

Аналіз даних InSight дав змогу виявити т. зв. розгойдування Марса, які відбуваються через те, що ядро планети частково рідке. Це дало можливість ученим оцінити його радіус. Отримана ними цифра склала 1835 км.

Впечатление художника о внутреннем строении Марса
Передбачувана внутрішня будова Марса. Джерело: IPGP/Девід Дюкро

Потім дослідники порівняли цю цифру з двома попередніми оцінками радіуса ядра, що базуються на даних сейсмометра InSight. Зокрема, вони звернули увагу на те, як сейсмічні хвилі поширюються в надрах планети — відбиваються вони від ядра чи безперешкодно проходять крізь нього. З урахуванням усіх трьох вимірювань ними було отримано оцінку радіуса ядра в 1790 – 1850 км. Для порівняння, радіус усього Марса становить 3390 км.

Дані InSight також дозволили зробити інше відкриття. Виявилося, що Марс обертається з невеликим прискоренням, що становить близько 4 кутових мілісекунд на рік. Це означає, що кожен марсіанський рік тривалість доби на Марсі трошки скорочується.

Наразі у вчених є кілька версій, чим викликане прискорення обертання Марса. Воно може бути пов’язане з накопиченням льоду на його полюсах або процесами підняття території після завершення останнього льодовикового періоду. Зміщення маси планети може викликати прискорення, подібне до того, як ковзаняр крутиться на ковзанах, витягнувши руки, а потім втягує їх. Також на динаміку обертання Марса могла вплинути неоднорідна щільність його ядра.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine