Місія Lucy зробила перші знімки астероїда Дональдджогансон

Космічний апарат Lucy зробив перші знімки своєї наступної цілі — невеликого астероїда Дональдджогансон. Він зустрінеться з ним у квітні 2025 року.

Видение художника того как космический аппарат Lucy пролетает мимо Троянских астероидов
Апарат Lucy в уявленні художника.  Джерело: NASA’s Goddard Space Flight Center/Conceptual Image Lab/Adriana Gutierrez

Місія Lucy була запущена в жовтні 2021 року. Її метою є вивчення троянських астероїдів на юпітеріанській орбіті. Так астрономи називають дві великі групи об’єктів, що постійно перебувають в околицях точок Лагранжа L₄ і L₅ системи Сонце — Юпітер. Існує припущення, що багато які з них насправді є об’єктами поясу Койпера, що перейшли на нинішню орбіту під час міграції газових гігантів, яка сталася через кілька сотень мільйонів років після народження Сонця і завершення формування планет. Якщо ця теорія вірна, вивчення троянських астероїдів дозволить нам у буквальному сенсі зазирнути на околицю Сонячної системи без необхідності летіти туди.

На шляху до точок Лагранжа, Lucy кілька разів пройде через Головний пояс астероїдів, що дає вченим можливість вивчити попутні астероїди. У 2023 році апарат уже здійснив проліт такого об’єкта — астероїда Дінкінеш. Виявилося, що у нього є супутник, який отримав назву Селім.

Наступною ціллю Lucy стане чотирикілометровий астероїд Дональдджогансон. 20 квітня він пролетить на відстані 960 км від нього. Цей візит стане генеральною репетицією перед початком основної частини наукової програми Lucy.

Фахівці місії вже серйозно готуються до прольоту. У лютому Lucy вперше зазнімкував астероїд у межах програми оптичної навігації. Вона використовує видиме положення об’єкта на тлі зір для визначення його точного положення і розрахунку траєкторії прольоту.

На опублікованих знімках, зроблених 20 і 22 лютого, Дональдджогансон постав у вигляді невеликої цятки, що рухається відносно фонових зір сузір’я Секстанта. У момент знімкування, Lucy перебував на відстані 70 млн км від своєї цілі. На перший кадр також потрапив фоновий астероїд.

Анімація, що демонструє астероїд Дональдджогансон. У правій частині зображення він обведений ромбом. Джерело: NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL

Астероїд Дональдджогансон названий на честь антрополога Дональда Джогансона, який знайшов знаменитий скелет жіночої особини австралопітека, що отримав ім’я Люсі. Місія Lucy отримала свою назву на честь цього викопного. На цей момент нам відомо не так і багато про астероїд. Виходячи з кривої блиску вважається, що він або має витягнуту форму, або ж насправді є подвійним об’єктом. Відповідь на це питання ми дізнаємося зовсім скоро.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Китай шукатиме життя на інших планетах
Космічний археолог: телескоп Chandra розкрив секрет загиблої зорі
На Проксимі Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи
Місяць — свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі з Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше
Загадка космічного світанку: James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту